Но дербито е просто поредното доказателство, че в Борисовата градина са намерили точен човек в точния момент, защото статистиките на бразилеца за 13 месеца в ЦСКА са невероятни.

Каранга дебютира на 25 февруари 2017 г., когато отборът му спечели с 1:0 като гост на "Берое". Не вкара гол в първите си пет двубоя, но се разписа два пъти във вратата на "Черно море" за 3:1 на 8 април миналата година.

Завърши сезона с 6 попадения, като едно донесе точка срещу "Лудогорец" (1:1), друго даде 3 т. срещу "Черно море" (1:0), а и вкара в дербито срещу "Левски" (3:0). След лятото е направо неудържим. През този сезон е вкарал 22 шампионатни гола в 24 мача, като има и един за Купата на България.

Сред тях - победен в 84-ата минута срещу "Левски" (1:0), решителен за 2:1 над "Пирин" в добавеното време, изравнителен при обрата 2:1 над "Лудогорец", победен в добавените минути след 90-те за 1:0 във Варна над "Черно море", по 3 на "Ботев" и "Берое"... Това са точки, безценни за ЦСКА по пътя към целите на отбора в преследване на лидера от Разград.

Каранга има 29 гола в червено (28 за първенство и 1 за Купата) в 37 мача като титуляр за ЦСКА. Вкарал ги е за 3221 минути на терена, което прави средно по едно попадение на 111 минути.

Деветката вече изравни рекорда за най-резултатен нападател у нас за новия век, ако се гледат сезоните с по 26 кръга, заставайки до Георги Чиликов (22 попадения, сезон 2002-2003 г., "Левски").

Ако вкара още 7 пъти в десетте двубоя от плейофната фаза, Каранга ще има 29 и ще е №1 сред всички топреализатори на българското първенство за века. Сега начело е Цветан Генков (28, сезон 2006-2007 г., "Локо"-Сф), но все пак в шампионат с 30 кръга.

И ако феновете на ЦСКА могат да се сетя за играчи като Жуниор Мораес и Янис Зику, оставили следа като нападатели от чужбина, вероятно еталон за това как един легионер може да стане култова фигура на гран в България остава Гара Дембеле.

За сезон  в "Левски", нападателят от Мали наниза 37 гола в 39 мача. Каранга днес има 29 в 37 за подобен период, една календарна година. Но му предстоят още поне 12 шанса (плюс два полуфинала за Купата на България) да бележи до края на сезона.

След това... Кой знае дали бразилецът ще остане в ЦСКА и България.