Осемте писма са написани на английски език от 1951 г. до 1954 г. Повечето от тях са адресирани до физика Дейвид Бом. Те са написани на машина, но са подписани от Айнщайн, а на някои има надраскани бележки.

За най-висока сума - 84 000 долара (75 000 евро), беше продадено писмо, в което Айнщайн пише, че "ако Господ е създал света, главната му грижа не е била да ни направи лесно разбираеми".

В друго писмо, купено за 50 400 долара (45 300 евро), той обсъжда установената от Бом връзка между квантовата физика и теорията на относителността. В него Айнщайн добавя на ръка една формула.

В друго писмо той обсъжда с колегата си Дейвид Бом възможността той да се установи в Израел, съобщава АФП, цитирана от БТА. "Израел е интелектуално жив и интересен, но възможностите там са много ограничени. Да отидеш там с мисълта да си тръгнеш при първа възможност, ще бъде жалко" - пише Айнщайн.

Писмата са принадлежали на покойната вдовица на физика Дейвид Бом. Бом работи с Айнщайн в университета Принстън, преди да замине за Бразилия, когато го уволняват по времето на маккартизма.

От 1955 г. той е гостуващ професор в технологичния институт Технион в Хайфа, а през 1956 г. се установява в Англия, където работи в Лондонския и Бристолския университет.

Алберт Айнщайн завещава архива си на Еврейския университет в Ерусалим.