Това означава, че временно и до по-нататъшно уведомление е наложена забрана за всички плащания от ABLV Bank по отношение на нейните финансовите пасиви, тъй като през последните дни се наблюдава рязко влошаване на финансовото състояние на банката, посочи ЕЦБ, цитирана от Ройтерс и БНР.

През миналата седмица Министерството на финансите на САЩ поиска налагане на санкции срещу латвийската банка, като я обвини, че е позволявала на нейни клиенти да извършват бизнес със Северна Корея в нарушение на санкциите на ООН, наложени във връзка с програмата за ядрените оръжия на азиатска държава.

Незаконната финансова дейност в банката включва сделки, свързани с юридически лица, определени от САЩ и ООН като ангажирани със снабдяването или износът на балистични ракети от Северна Корея, заяви Мрежата за противодействие на финансовите престъпления (FinCEN) към американското министерство на финансите.

ABLV институционализира прането на пари като съществена част от бизнес практиките на банката, посочи FinCEN, добавяйки, че изпълнителните ръководили и мениджмънта на на банката са използвали даването на подкупи, за да повлияят на латвийски държавни служители. Банката ABLV не коментира обвиненията на САЩ, като само посочи, че е поискала финансиране от Латвийската централна банка, за да стабилизира финансите си и за да разполага с достатъчно обезпечение.

През миналата седмица банката обаче заяви, че обвиненията от САЩ се базират на неоснователна и подвеждаща информация. За да се стабилизира финансовата си ситуацията, търговската банка ABLV реши да ипотекира част от ценните си книжа в замяна на искане на заем за 480 милиона евро от Централната банка на Латвия, каза говорителят на ABLV Bank, Артурс Еглитис пред латвийската информационна агенция LETA.