Коментари - Въглищата: "Умирай трудно", епизод пореден | Бизнес.dir.bg
назад

Въглищата: "Умирай трудно", епизод пореден

Огромни количества енергия са нужни за различните еко инициативи, но токът не идва просто от контакта

Обратно в новината
| Автор: Боян Рашев*

Коментари - Въглищата: "Умирай трудно", епизод пореден | Бизнес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

_stankow

Точно заради високата цена ще ни затворят. За да ни принудят да внасяме енергия !

България от години и много правителства нищо не прави по въпроса -Държавата да има соларни паркове -с тези пари където ги даваме за въгледорни емисии може държавата да направи завод да соларни панели.

Няма причина да се провежда каквато и да било енергийна политика. Когато правителствата просто не пречат на инвестициите от всякакъв род и характер нещата си вървят сами в правилн а посока. Капиталът усеща най-добре кое е перспективно и ефективно. В тази връзка нашите правителства не трябва да подписват каквото и да било с каквито и да било международни организации.

"Да, въглищата имат все по-малък принос към енергетиката в богатите страни." --- Това изречение въобще не е верно. Точно богатите страни тънят сметките и избират най-евтиното гориво. Точно затова USA отказа да подпише Парижкото споразумение за емисиите , тогава USA президента каза " ние ако спрем въглищата всички наши тецове ще фалират" .

и тънко про-ГЕРБ пропаганда :)) ха нема нужда

Точно

Ако инициативите са само там, където капитала има нужда от тях, те са марионетки. Там където се изсичат гори, там където дървената мафия вилнее, там където се унищожават реки.. тях ги няма.

Гърция скоро ще стане енергиен лидер в региона, точно защото подкрепя развитието на новите енергийни технологии БЕЗ да ги субсидира. Всичките им проекти са на пазарен принцип. Ама от българска назадничавост. Все старото си искаме и на едно място тъпчем.

И Гърция ей сега ще започне да продава ток за студените вечери през зимата :)))))))))

ще почне, да, учудваш ли се ? пък и тия "студени вечери" ако не си забелязал, доста намаляват в последно време. А и хората слагат изолация, уредите (напр. климатици) стават все по-икономични. като цяло потреблението на ел. енергия в БГ през зимата намалява, или поне не се увеличава.

Краят на въглищата е когато свършат. Същото е и за нефта. Останалото са приказки за наивници

е щом казваш :)

_stankow

Това е за света. За нас краят на въглищата е когато ни скръцнат със зъби да затворим мини Марица-Изток. Реакторите как ги затворихме, защото дойде "краят на урана" ли ?

Поредната платена статия в защита на Ковачки и безумно мръсните въглищни централи в България. Без да навлизаме в подробности - именно повишаването на цената на въглищата и горенето им в стари централи без инвестиции в отчистки, когенерации и т.н. (които и никога няма да се направят, защото са прекалено скъпи) е една от причините въглищните централи да не са вече толкова нужни - просто цената от възобновяеми източници става по-евтина от въглищата. Т.е. логиката е точно обратната от тази на автора: скъпи въглища = повече възобновяема енергия, а не на нови централи на въгхлища. И понеже България не е Индия или Уганда, бъдещето не е и не може да бъде във въглищните централи. Да, поне една или две от тях ще останат да работят като "студен резерв" или подобно, за да има възможност да се реагира и подсили системата при нужда, но повече ще бъдат затворени или със силно намален капацитет за сметка на въобновяеми източници, свързване на Българската система с чужди (т.е. купуване и продаване на електричество на по-изгодни цени), диверсифициране и създаване на възможности за потребителите да самозадоволяват част от потреблението си, съчетано с енергийна ефективност и т.н. и т.н. истини, които ние няма да измислим тук и сега, а които съществуват в развития свят от десетилетия.

Щото те нямат никакво намерение да си затварят въглищните централи. това на тебе как ти се връзва с остарялата техника в България?? Освен това като казваш Индия, явно не си наясно докъде е стигнала Индия в момента. и освен това Китай също строи все повече и повече въглищни централи. Същото прави и Русия. Я сега ми обясни за екологията, след като най-големите държави в света пет пари не дават за нея?

И понеже Индия и Китай строят нови въглищни централи, то и в България трябва да строим така ли? Нерде Стамбул, нерде Ямбул....Единствената сметка, която трябва да се прави в България е - ефективност на централите, какво се гори в тях (щото напоследък май е повече боклук отколкото въглища за да излизат централите рентабилни на Ковачки) и чистота на въздуха. На тебе ако ти харесва въздуха от тецовете - премести се по-близо до някой. Съвсем отделно е, че на енергетиката не може да се гледа на парче - само фотоволтаици или само ТЕЦ-ове или само ядрена енергия. Но бъдещето в България определено не е в ТЕЦ, а във възобновяеми източници, в комбинация е енергоефективност )и на предприятията, а не само на домакинствата), малки когенерации и т.н. и свързаност на мрежите, а не в оддръжка на живота на стари ТЕЦ. И тук говорим само за източниците на енергия и икономическата рентабилност. Отделно е екологията, социалната политика и т.н. които също имат огромно значение.

абсолютно е така.

От седмица ни пробутват непоисканите "мнения" на този. При това грешни. Първо разказа как замърсяването в София било от автомобилите - като забрави, че преди месец лабораторните изследвания на състава на прословутия прах показаха основно уличен прах от кал, пясък вар и цимент. И някъде надолу в процентите двигатели, печки и други.

мче то дир-а си стана пропагандна машина на властта

цената може да тръгне нагоре и ако производителите не произвеждат търсените количества... Това е нещо, което се случва в момента.

Ние и така без кюмюр си мрем обгрижени бързо и лесно.

"Всеки човек със заченки на икономически познания се сеща какво означава това експлозивно движение на цената - потреблението расте със скорост, която добивът трудно заводолява. А последното неизменно води до увеличаване на добива и инвестициите в нови проекти." Всеки човек нормално мислещ ще каже - къде са долкладите за това че наистина има по-високо търсене от предлагането а не са поредните спекулации - а те са такива.....

всъщност всички налични данни (НСИ, ЕСО, медия, интернет) показват, че КОНСУМАЦИЯТА на ел. енергия в България за последните години като цяло е надолу. И то не говорим за 2020 с вируса и т.н, това е тренда. Имаше някакъв подем след влизането в ЕС, но от 2010та насам нещата са "flat or down" Всичко друго е лъжа.

без петрол не можем. Дори да не се използва за гориво то той е източник на важни пластмаси, които също са основен замърсител. Ако не се използва петрол то следва да се използват въглища. Технологично въглищата лесно се обръщат на горива и изходни суровини за органичен синтез. Така че тук вариантите са два, или да се търси вариант за биоразградима пластмаса или разнитетам корпуси, опаковки, полиетилени, найлони и прочее да се заместят с органични материали, примерно дърво(което го ядат дървениците ако не се лакира) и въобще целулоза под различни форми.

Хич не си наясно с химичните технологии

Модерно е да се говори за субсидирани "алтернативни" енергийни източници, но всъщност това е продуктово позициониране. Въглищата са мръсни по много причини -добив, горене, състав и т.н. Това, обаче, не са непреодолими ограничения на физиката, или на технологичните решения, налични днес. Липсата на значителни инвестиции в чиста въглищна енергия е въпрос на политика. Въглищата се използват интензивно от самото начало на индустриалната епоха. Въпреки това, дори само известните (отдавна не търсим) залежи са достатъчни да покрият енергийните нужди на планетата за най-малко век. Трябва да се влагат средства в наука и предприемачество, а не в асфалт. Асфалтът няма да избяга.

се правят на прекалено модерни и мислят въглищата за остаряла технология. Да ама не, обогатени(изпечени) въглища плюс водна пара правят напълно горим газ смес от въглероден оксид и водород. Който ако мине през инсталация на Фишер-Тропш става на въглеводороди, примерно етилен, който хем може да се гори, хем служи като суровина за синтез. И това е технология още от Хитлерово време ... апропо как я мислят тази с тока за електроавтомобилите, откъде ще го добиват?

Точно, само се питам ако е въглероден окис, а не оксид ( кат при брюкселските зелки) дали ще стане процесът...???))))

Много едностранно написана статия, смесва полуистини с лъжи и прпсгандата е готова. Цената на въглищата се покачва и защото инвестициите за добив намалят сериозно.А това се случва защото слънчевата инергия вече носи повече печалба на единица инвестиция.И това не е защото цената й е по-висока - вижте Полша: с най-скъп ток в Евроа, защото много държат на въглищата. Ето линк за драматичното намаляване на добива на въглища: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Coalproductionandconsumptionstatistics

" Полша: с най-скъп ток в Евроа" И един мармот завива шоколада в станиол? В Германия токът е над два пъти по-скъп от Полша, цената е над 30 евроцента за киловатчас.

Говоря за цени на едро, без "политически" компоненти, без популизъм: "Poland’s wholesale electricity prices rise to the highest in Europe", https://ember-climate.org/commentary/2020/10/23/polands-electricity-prices-rise-to-the-highest-in-europe/

Тук пък пише друго: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Electricitypricestatistics

Като погледнеш източника, https://ember-climate.org , направо онемяваш колко е лишен от "политически" компоненти и е без популизъм...

Пропускаш факта, че статията говори за развиващите се страни, които тепърва усещат благата на цивилизацията - всички да карат коли, за имат телевизор и т.н. Само си представи къде ще се върнат тия държави, ако им се наложи да минат изцяло на слънчева енергия.

никой не кара колата до изчерпването на ресурса и, никой не гледа телевизор повече от две години, всеки иска да си смени телефона когато на пазара излезе нов, компютрите се амортизират предсрочно, Бил Гейтс специално се грижи за това и така нататък. Нужна е концепция за преосмисляне на т.нар. консуматорско общество, живеенето на кредит и постоянното ръчкане на нови и нови покупки, което е в основата на западната икономика. Ама без него доказано обществото изпада в икономическа криза

Ех, като почнете с никой и всички... Да, икономиката няма как да се развива както досега, без да си признаем, че е възможно единствено защото в Азия, Африка и Южна Америка не са хубави места за живеене. Нещата ще се променят чак когато, няма никакъв друг начин да продължим по старому. Нито минута по-рано. И дай да не се разчувстваме за времето, когато нямаше дори тоалетна хартия по магазините. И, не, не говоря за март месец.

Прогнозата е, че американката въглищна индустрия ще увеличи добива с 5% до 2025

Защо цъкате минусите, идиоти с идиоти - това са официални данни, харесват ви или не !

Това е по 1% на година... И това е прогноза... Демек, я камиалата, я камилара, я 5%, я 2%...

на "чистите въглища" на Тръмп приключи заедно с мандата му. толкоз.

Махайте се от ЕС или всички ще умрете от глад.