В случай че не докажат употребата им, те няма да могат да могат да възстановят целия си данъчен кредит върху направената инвестиция.

За да възстановят ДДС или част от него при покупка на автомобил или недвижим имот над 5 хил. лева, фирмите ще трябва да представят разпределение на целите за ползването му. Това предложи Министерството на финансите и беше одобрено от правителството.

Работодателите подкрепят въвеждането на  прага за фирмените активи, но доста по-висок от 5 хил. лева, например 50 хил. лева, припомни Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал пред БНР.

"Въпросът е дали това е обективно възможно да се докаже и дали има равно третиране каква част се използва за лични цели и каква за служебни", коментира той.

Методиката, по която фирмите ще трябва да доказват за какви цели е използван активът, ще бъде определена от министъра на финансите.

Според икономиста Калоян Стайков това създава възможност за натиск спрямо някои фирми.


Той обясни, че в законопроекта се запазва възприемането, че данъчнозадължените лица са виновни по презумпция и те са тези, които трябва да докажат, че не използват активите за лични цели, което, по думите му, изглежда много странно.

"Не разбирам защо данъчнозадължените лица са третирани от НАП като виновни и трябва да доказват, че не правят злоупотреби, а не обратното", каза той.

"Ако фирмата успее да „докаже“, че не използва актива за лични цели, т.е. ако тя е достатъчно близка до данъчните, целият данъчен кредит ще бъде възстановен. Ако обаче управляващите искат да окажат някакъв натиск на дадената фирма, те могат да започнат да се заяждат за всякакви неща", посочи още Стайков.

Според Ася Гонева от КНСБ мярката е правилна и ще ограничи нелоялните практики към хазната.

"Не е логично да си закупуваме безброй апартаменти и коли, да си спестяваме ДДС-то, защото сме щели да ги използваме за нуждите на фирмите", посочи Гонева.