Тази балтийска държава, членка на еврозоната с население, което е близо една трета от жителите на Лондон, стана европейски лидер в областта на иновативните финансови услуги и в нея присъстват над 230 групи от сектора. От тях над 30 са британски.

Банката Revolut, с централа в Лондон, бе една от първите, която влезе на пазара на Литва малко след референдума за Брекзит от 2016 година.

"Литва в момента е разпределителен център за европейските операции след Брекзит", заяви пред АФП Виргилиюс Миркес, главен изпълнителен директор на Revolut Bank в Литва.

"Открихме нашето бюро във Вилнюс през 2017 година, след като анализирахме тукашните благоприятни условия за финансовите технологии", пояснява той и подчертава бързия процес на лицензиране и компетентната работна сила в страната.

Според правителствената организация Invest Lithuania в сектора в момента работят над 4000 души в цялата страна, а това е увеличение с над 18% спрямо 2020-а.

"По време на преходния период на Брекзита групите, които се занимават с финансови технологии, започнаха да търсят това опорна точка на Стария континент и Литва бе една от основните опции", посочва Екатерина Говина, високопоставен служител от централната банка на Литва.

118 лиценза

Литва твърди, че може да обработи молбите за необходимите лицензи само за три седмици, по-бързо от която и да е друга страна в ЕС.

Централната банка е дала общо 118 лиценза в сектора на финансовите технологии, които позволяват на компаниите да действат навсякъде в ЕС. По този показател Литва изпреварва Германия със 77 лиценза и Франция със 76 лиценза, според доклад на Invest Lithuania.

При все това Великобритания остава категоричен шампион с предоставени 610 лиценза.

Литовската централна банка е изградила механизъм, който позволява на групите от финансовите технологии да тестват своите иновации.

"Това беше фар за компаниите, които търсят лек срещу Брекзита", подчертава г-жа Говина.

Макар Вилнюс да не предлага толкова привлекателни неща като някой голям град какъвто е Лондон, и днес да е трудно да се стигне до него заради ограниченията, въведени в борбата с пандемията, интернетът там е бърз, а работната сила се увлича по технологиите.

Revolut има близо 200 служители в Литва, включително в разработката на продукти и услуги за клиентите и по думите на Миркес възнамерява "да продължи да разширява операциите си тук".

Необходимост от твърд подход

Стартът на финансовите технологии обаче крие и рискове.

Според Сергеюс Муравьовас, който оглавява Трансперънси интернешънъл в Литва, "амбицията да се превърнем в център за финансовите технологии трябва да бъде съпътствана от отговорността за превенция срещу прането на пари на едно друго равнище".

"Необходим е твърд подход, който да се основава в по-голяма степен на данните на компетентните институции за надзор", заяви той пред АФП.

Г-жа Говина твърди, че властите "напълно осъзнават" отговорностите си, като се има предвид, че лиценз, даден в тази балтийска страна отваря вратата за целия европейски пазар.

Стъпила неотдавна в Литва, DiPocket Group, чиято централа се намира в Лондон, разработи приложение за електорен портфейл.

"Брекзит със сигурност бе отключващото събитие", за създаването му, признава главният изпълнителен директор и съосновател на DiPocket Феделе Ди Маджо.

Той със задоволство казва, че в Литва е намерил централна банка, която е "едновременно стриктна и солидарна", както и работна сила "владееща по правило английски и с разумни финансови очаквания".

Превод БТА