Министерството на енергетиката предлага за обществено обсъждане изцяло нова Наредба за топлоснабдяването. С изменения в Закона за устройство на територията /ЗУТ/ от началото на 2019 г. са променени условията и реда за предоставяне на изходни данни, необходими за проектиране и присъединяване на строежи към мрежите на техническата инфраструктура.

С проекта на предложената наредба се цели присъединяването към топлопреносната мрежа да се приведе в съответствие с изискванията за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура, регламентирани в променения ЗУТ.

Освен това трябва да бъдат прецизирани разпоредбите, регламентиращи дяловото разпределение на топлинната енергия, пише в мотивите на вносителите.

Регламентите, предвидени в документа, ще намалят административната тежест при присъединяване на клиенти и/или производители към топлопреносната мрежа на топлофикационните дружества, допълват от МЕ.

Със Закона за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията са направени промени в условията и реда за предоставяне на изходни данни, необходими за проектирането и за присъединяване на строежи към мрежите на техническата инфраструктура.

Едно от измененията, предвидено в чл. 140а от ЗИД на ЗУТ, е отпадане на изискването за представяне на предварителни договори с експлоатационните дружества за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура, като необходимо условие за съгласуване и одобряване на инвестиционния проект.

Законът за енергетиката и по конкретно - разпоредбата на чл. 125, ал. 3 от същия, предвижда, че редът и техническите условия за топлоснабдяване, за оперативно управление на топлоснабдителната система, за присъединяване на производители и клиенти към топлопреносната мрежа, за разпределение, прекратяване на топлоснабдяването и спиране на топлоподаването се определят с наредба на министъра на енергетиката.

Съгласно действащата в настоящия момент Наредба за топлоснабдяването обектите на клиентите и производителите се присъединяват към топлопреносната мрежа след сключване на предварителен писмен договор за присъединяване между топлопреносното предприятие и съответния производител и/или съответните собственици или титуляри на вещното право на ползване върху обектите, за които се иска присъединяване след установяване, че инвестиционният проект е изготвен в съответствие с условията за присъединяване.

Възложителят или упълномощено от него лице може да подаде заявление за издаване на виза за проектиране, като в заявлението може да поиска с визата за проектиране да му бъдат предоставени и изходните данни, необходими за проектирането и за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура от съответните експлоатационни дружества, като опише инвестиционното си намерение.

Визата за проектиране е основание за сключване на договори за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура при посочените в нея условия, ако в едногодишен срок от влизането й в сила възложителят внесе за съгласуване и одобряване инвестиционния проект.

Към настоящия момент са в сила разпоредби, съдържащи се в акт от по-висока степен, а именно - Закон за устройство на територията, които изключват предварителния договор като задължително условие от процеса по присъединяване. От друга страна е налице нормативен акт от по-ниска степен - Наредба за топлоснабдяването, която предвижда сключване на предварителен договор за присъединяване, уточняват от енергийното ведомство.

Мотивите за изцяло нова нормативна уредба са и заради оспорването на законосъобразността на множество текстове от действащата, а и към настоящия момент има постановено решение на ВАС, с което са отменени текстове от същата наредба, а други са обявени за нищожни, допълват от МЕ.

Според вносителите с промените ще се намали административната тежест при присъединяване на клиенти и/или производители към топлопреносната мрежа на топлофикационните дружества. Освен това трябва да бъдат прецизирани разпоредбите, регламентиращи дяловото разпределение на топлинната енергия.

Прилагането на новите текстове не е обвързано с разходи за държавния бюджет, изтъкват вносителите от Министерството на енергетиката.

Според министерството резултатът от приемането и прилагането на предложената Наредба за топлоснабдяването ще бъде привеждането на подзаконовия нормативен акт в съответствие с изискванията за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура, регламентирани в ЗИД на ЗУТ, както и прецизиране на разпоредбите, свързани с разпределение на топлинна енергия. Ще се намали административната тежест при присъединяване на клиенти и/или производители към топлопреносната мрежа на топлофикационните дружества, пише още в мотивите на енергийното ведомство.