Министърът на финансите Владислав Горанов не изключи да бъде удължен срокът, в който фирмите, регистрирани по ДДС, трябва да сменят касовите апарати и софтуера с цел печалбите да бъдат отчитани в реално време.

Според Наредбата на приходната агенция това трябва да се случи до края на март, но днес от Българската стопанска камара поискаха отсрочка. По този повод министър Горанов заяви:

"Ако се установи, че действително няма да успеят да се справят, можем да проявим гъвкавост, но все още в диалог работим с бизнеса, за да установим достатъчен ли е срокът. Дотолкова, доколкото не сме чули упреци към самата наредба, само по отношение на сроковете, ще ги дебатираме. Ако се окаже, че обективно не могат да се справят, ще проявим гъвкавост, разбира се, в това отношение, защото не можем да рискуваме търговския оборот".

Финансовият министър Владислав Горанов беше категоричен, че предмет на обсъждане е единствено и само срокът за влизане в сила на новите правила.

Бизнесът настоява за отсрочка в намеренията за смяната на касовите апарати и софтуера с цел отчитането на печалбите в реално време. Според Наредбата на Приходната агенция това трябва да се случи до края на март тази година. Но нито фирмите, нито софтуерните компании могат да се справят в указания срок, твърдяха участниците в дискусия, организирана от Българската стопанска камара.

Според бизнеса тази наредба ще превърне България в черна дупка на картата на инвестициите в Европа, защото не защитава търговската тайна. Това заяви председателят на камарата Радосвет Радев и с укор посочи празния стол, отреден за представителите на Министерството на финансите и на Националната агенция за приходите в дискусията.

"Почтеният български бизнес вярва, че подобен регламент е полезен за хората, които са в светлата част на икономиката, и това е може би последното и единствено нещо, което ни кара да кажем добра дума за идеята за такъв регламент, какъвто носи наредбата. Всичко останало обаче вътре е направено некадърно, на някои места граничи със злонамереност, инквизиращо българския бизнес".

Анкетно проучване, проведено по настояване на приходната администрация, показва, че 95 процента от бизнеса все още не е подменил софтуера си, а 3% ще престане въобще да го използва.

С промените, които трябва да влязат в сила от 1 април, от Приходната агенция целят да въведат отчитане в реално време на продажбите на стоки и услуги. Софтуерът се подменя, за да се отчитат търговците на всеки пет минути за всяка касова бележка, а потребителите ще могат да проверяват дали касовите бележки, които получават, са реални чрез специално приложение.

Бизнесът се притеснява и от някои текстове:

"Това дава на Националната агенция по приходите достъп до цялата база данни на дадения обект. И тук вече не говорим за фискализация на касов бон, а говорим за абсолютно целия бизнес на търговското дружество", казва Ричард Алибегов - председател на Асоциацията на заведенията.