Как обикновен човек става най-богатият руснак в света? Историята на Алексей Мордашов показва, че добрият усет към сделки и приятелства е ключов за успеха.  

Алексей Мордашов е героят на първия брой на руския Forbes. Снимката му се появява на корицата на списанието, издадено през април 2004 година. Тогава статията за бизнесмена е написана от самия главен редактор Пол Хлебников, който го нарича един от най-разпознаваемите руски бизнесмени в света.

Стълбата на успеха

Алексей е роден и прекарва по-голямата част от живота си до момента в индустриалния град Череповец. Образованието си получава в Ленинград - завършва с отличие Ленинградския инженерно-икономически институт.  По време на следването си той се запознава с руския политик, приближен на Борис Елцин - Анатолий Чубайс, който преподава в този институт. След дипломирането си се завръща в родния си град.

Бъдещият мажоритарен собственик на руската компания "Северстал" (Severstal), която е сред най-големите производители на стомана в Русия започва работа, именно в основното предприятие на компанията - Череповецкият металургичен комбинат.

Младежът веднага привлича вниманието на генералния директор на завода Юрий Липухин. Назначен е за старши икономист, началник на бюрото по икономика и организация на труда и заместник-началник на отдел по планиране. Четири години по-късно - през 1992 г., 27-годишният специалист става директор на търговското звено на предприятието.

След разпадането на СССР обаче заводът преустановява доставките на вътрешния пазар. Тогава "погледът" на Мордашов се насочва към износа на стомана.

През 1993 г. Липухин дава картбланш на Мордашов да започне процедурата по приватизацията на Челябинския металургичен комбинат. Бъдещият милиардер тайно от директора, купил контролния пакет, отстранил го от управлението и сам оглавил завода.

През 2001 г. той изкупил и останалия дял от Липухин на цена, шест пъти по-ниска от пазарната, ако се вярва на обидения бивш директор.

Така в крайна сметка състоянието на мажоритарния собственик "Северстал" Алексей Мордашов и неговото семейство за първи път надмина 30 милиарда долара. Към днешна дата това го прави най-богатия бизнесмен в Русия, според американското списание "Форбс" - Forbes Real-Time.

Олигархът инвестирал част от дивидентите си в една от най-големите туристически компании в света - TUI. На конференция в Москва Мордашов наскоро описа своите чуждестранни ангажименти, които до голяма степен са приключени, с изключение на TUI, като "море от грешки". 

Мордашов знае как да избира приятели

Приятелството му от студентските години с Анатолий Чубайс го отвежда в клуба на младите реформатори - бъдещите членове на правителството на Борис Елцин.

Познанството му с финансиста от Санкт Петербург - Владимир Коган пък го сближава със самия Владимир Путин.

През 2003 г. Мордашов става съсобственик на банка "Россия", чийто най-голям акционер е дългогодишният приятел на Путин - Юрий Ковалчук ​.

През 2008 г. Мордашов, Сургутнефтегаз и банка "Россия" създават Националната медийна група, която сега притежава дялове в телевизионни канали (Първи, Пети, REN TV, STS, 78), вестници ("Известия", "Метро-Петербург", "Спорт-Експрес").

През 2013 г. Мордашов и Ковалчук ​​придобиват половината от акциите на мобилния оператор Tele 2.

През февруари 2018 г., по време на среща между бизнесмена и президента в резиденцията му в Ново-Огарьово, на Северстал било обещано постоянен "поток" от правителствени поръчки. 

Една от малкото неуспешни дружби на олигарха е с бившата му съпруга - Елена. Разводът им е един от най-обсъжданите в Русия. Скандалите продължават с години заради претенциите на Елена към богатството на съпруга й. В крайна сметка съдът не ги намерил за основателни, а първородният на милиардера - Иля взел моминското име на майка си - Новицкая.

Мордашов се развежда и с втората съпруга - също Елена, от която има двама сина Кирил и Никита.