Депутатите дадоха правомощия на министъра на туризма да сключва договори с концесионерите и тези за наем на морските плажове. Това решиха народните представители след като приеха промени в Закона за концесиите на второ четене.

Концесиите на морски плажове ще се възлагат, изпълняват и контролират по реда на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.

Със законопроекта се дават правомощия на министъра на туризма да извършва подготвителните действия за възлагане на концесии за морски плажове при условията и реда на Закона за туризма, както и да внася в Министерски съвет предложения за възлагане на концесии на морски плажове, да организира процедурите за определяне на концесионер и да сключва договори с концесионерите. Министърът на туризма ще може още да провежда процедури за отдаване под наем на морски пложове и да сключва наемните договори.

Депутатите регламентираха и възлагането на концесията за морски плаж.

Срещу разпоредбата възрази Валери Симеонов от НФСБ /"Обединени патриоти"/, като подчерта, че по режима на закона за концесиите се отдават автобусни линии, малки язовири, например, и попита на какви основания се променя той за плажовете. Така, според него, няма да има прозрачност при тяхното отдаване.

Симеонов припомни и, че това е трети опит за прехвърляне на концесионирането на плажовете от Закона за концесии към този за Черноморското крайбрежие. С гласуването на законопроекта ще станете съучастници в ликвидирането на българския туризъм, предупреди лидерът на НФСБ.

Сбъднати мечти на Министерството на туризма за пълен контрол на концесиите на морските плажове, определи текстовете и съпартиецът му Христиан Митев.

Морските плажове са специфични и няма как да се отдават на концесия по процедурите в Закона за концесиите като летищата, пристанищата или друга голяма инфраструктура, са мотивите на вносителя - Министерския съвет.

В кулоарите на НС министърът на туризма Николина Ангелкова поясни, че концесията им е сезонна, с нея се ангажират предимно от малкия и средния бизнес, затова е необходимо условията да бъдат максимално ясни и точни. Изискванията ще се публикуват на сайта на ведомството, допълни тя.

По думите й, с гласуваните днес промени се дава ясна гаранция за това как ще се осъществяват процедурите за концесии, това е било така и до момента.

Откакто министерството управлява концесиите, са били прекратени над 10 концесионни договора, има и ръст на събраните концесионни възнаграждения, отбеляза министърът. За миналата година по данни, цитирани от Ангелкова, приходите от концесии и наеми на морски плажове са били над 18 млн.лв при около 13 млн.лв, преди те да бъдат прехвърлени към министерството.

Раждаме в туризма "туристическия Сталин", "вся власт Советам", обобщи Славчо Атанасов от "Обединени патриоти" приетите промени. Той прогнозира, че така се гарантира провал на туризма и шезлонги по 40 лв.

Преди около две седмици, когато поправките минаха на първо четене в НС, Николина Ангелкова обясни пред медиите, че плажовете у нас са отдадени на концесия до 2020г., изтичат договорите за 39 плажа, ако не се промени досегашният ред, ще следва да се отдават при много тежки условия.

Депутатите решиха също, когато участникът, определен за концесионер, е физическо лице, концесията да се възлага на новоучредено търговско дружество, в което той е едноличен собственик на капитала или на новорегистриран от него едноличен търговец.

Приетите промени в Закона за концесиите предвиждат също министърът на туризма да извършва подготвителните действия за възлагане на концесии за морски плажове, да внася в Министерския съвет предложения за възлагане на концесии за морските плажове, да организира процедурите за определяне на концесионер както и да сключва концесионните договори;

Сключените договори въз основа на дейностите, независимо от датата, на която са сключени, запазват действието си и се изпълняват в съответствие с договорените в тях условия.

След приемането на разпоредбите Николина Ангелкова увери народните представители, че разчита на предложения за продължаване на дебата за развитие на Черноморието.

Промените в закона бяха предизвикани по настояване на бизнеса. Работодателите се обявиха против плажовете да се отдават по Закона за концесиите, който е тромав. Те поискаха да се върне стария вариант концесията да се отдава по Закона за Черноморското крайбрежие.

Според БСК не е ясно защо една прозрачна и работеща процедура бива заменена с механизъм, който е много по-тромав и сложен. Изискванията към бизнеса за доказване на чисто съдебно минало за страни извън ЕС са на практика неизпълними, а възможността за обжалване на процедурите се отваря за всеки недоволен, което може да доведе до опорочаване на конкурсите и създава несигурност у инвеститорите.

Сериозната опасност е, че бизнесът би могъл да се отдръпне от грижата за плажните ивици и да бъде спрян интереса на големите туроператори и инвеститори. В същото време общините и държавата ще трябва да се грижат за увеличения брой на безстопанствените плажове - за тяхната охрана, почистване, медицинско обслужване и пр. Не на последно място, новите концесионни процедури ще увредят сериозно имиджа на страната ни като целогодишна дестинация за качествен туризъм на конкурентни цени.