Всяка година наблюдаваме един сезонен феномен - набъбването на цената на черешите по пътя им от дървото до сергията. Обикновено хората, които ги произвеждат, печелят най-малко, защото често са притиснати от избора да продадат евтино или да изхвърлят. И затова черешата се продава най-евтино в черешовите масиви - за около 2 до 3 лева за килограм. Пътят от там до пазара оскъпява черешата с 2 лева и на сергията тя вече е 5 лева за килограм.

Производителите опитват късмета си и на главния път за София, вече в търсене на платежоспособни купувачи. Там изкушават преминаващите с череши за по 7 лева. Но обикновено не стигат до нещо повече от дребни продажби. И тогава, притиснати до стената, те започват да продават на прекупвачите. Чрез тях черешите стигат до борсите, а оттам - и до пазарите в градовете. По веригата всеки добавя по малко в цената и на пазарите цената е доста по-различна от тази в масивите. Варира между 8 и 10 лв.

Най-големият пазар за черешите си остава столицата. Там производителите се надяват да получават и по-високи цени, поне в началото на кампанията.

В същото време стана ясно, че извършени през 2019 г. проверки в търговски обекти показват, че 10% от използваните средства за измерване на стоки не отговарят на законовите изисквания.

"Искам да отбележа обаче, че това са планови проверки и проверки по сигнали, извършени в рамката на 1 година", каза в предаването "Събуди се" на Нова тв главният директор на "Метрологичен надзор" в ДАМТН Райна Цекова.

По думите й най-често подаваните сигнали са свързани със закупено неточно количество продукт. "При получаване на тези сигнали ние извършваме проверка, при която инспектираме измервателния уред и при необходимост налагаме санкции", обясни Цекова.