"Разглеждаме "Балкански поток" като продължение на "Турски поток". За нас името не променя факта, че Русия използва енергията, като източник на влияние. Може би има разлики при превода, но за нас каквото и да е името, газопроводът е един и същ. Това заяви помощник-държавният секретар по енергийните ресурси на САЩ Франсис Фанън в отговор на въпрос на "24 часа" дали САЩ ще наложат санкции на разширяването на газопреносната мрежа на България относно така наречения "Балкански поток".

Франсис Фанън говори пред български журналисти малко след срещата си с министъра на енергетиката Теменужка Петкова, на която бяха обсъждани газовите проекти в България, главно газовата връзка с Гърция и терминала за втечнен газ в Александропулис.

Дипломатът отбеляза, че законът, приет в САЩ по отношение на санкциите за "Турски поток" и Северен поток 2", е отпреди няколко години.

"Законът CAATSA (Countering America's Adversaries Through Sanctions Act) е насочен към противодействие на зловредното руско влияние през енергетиката. Той е специфично насочен към "Турски поток", както и към "Северен поток 2". От две години, откакто бе приет законът, ние сме използвали всички различни видове дипломатически методи, за да окуражим промяна на поведението, но Кремъл продължава да ескалира проблема. През юли държавният секретар реши, че е необходимо да обновим нашите насоки", каза Фанън.

Помощник-държавният секретар по енергийните ресурси на САЩ определи проекта за АЕЦ "Белене" като търговски и технически лош и смята, че той няма да успее да защити енергийната сигурност на страната ни. Според Фанън, този проект е основан на технология, която е остаряла и Русия отказва да използва в своята страна.

"Защо България иска да бъде тестов обект на остаряла технология", запита Фенън.

Позицията на САЩ за "Балкански поток" (като продължение на "Турски поток") не е нова. Още през ануари т.г. в изявление пред БНР третият по ранг в Държавния департамент, заместник-държавният секретар по политическите въпроси Дейвид Хейл каза, че "Москва използва енергоизточниците си като политически инструмент, с който да упражнява влияние, да разделя Европа. По думите му ""Северен поток 2" и втората линия (за европейски доставки) на "Турски поток" са проблем, защото не осигуряват енергийна диверсификация за Европа. Те дестабилизират Украйна, защото Русия получава възможност да заобиколи тръбопроводите на украинска територия".

"Съединените щати продължават да се противопоставят на Северен поток 2 и на втората тръба на "Турски поток". Ние смятаме, че "Северен поток 2" и втората тръба на "Турски поток" не допринасят с нищо за постигането на европейските цели за енергийна сигурност и ще предоставят на Русия още един инструмент за политическо и икономическо изнудване на европейските страни и особено на Украйна. Русия разбира, че тези проекти разделят Европа и използва това в своя полза." Това пък е отговорът на Държавния департамент на САЩ, даден на гръцкия информационен сайт Hellas Journal също през януари на въпрос: "Президентите на Турция и на Русия откриха официално газопровода "Турски поток", който ще пренася руски природен газ към Южна Европа през Турция. Как коментирате това развитие?".

8 януари 2020 г., Истанбул. Тържествена церемония по пускането на "Турски поток", в която участват Бойко Борисов, Владимир Путин, Реджеп Тайип Ердоган и Александър Вучич

Снимка: БТА

В изявлението си говорител на американското външно ведомство обвини замесените страни, сред които водеща роля има Турция, че с участието си в газопровода играят играта на Москва, която чрез "Северен поток 2" и "Турски поток" се опитва да раздели Европа.