Европейската комисия иска да повиши дела на санираните сгради през следващото десетилетие, за да ускори прехода към климатична неутралност, предаде ДПА.

Това може да означава до 2030 година да бъдат санирани допълнително 10 милиона жилищни, офис или обществени сгради, което общо прави 35 милиона, каза днес в Брюксел еврокомисарят за енергетиката Кадри Симсон, представяйки плана.

Знаем, че ще сработи, тъй като вече са налице елементи на това, за което призоваваме, отбеляза тя, посочвайки като примери Чехия и Швеция.

ЕС се ангажира да постигне въглеродна неутралност до 2050 година. Еврокомисията предложи неотдавна по-висока цел за намаляване на емисиите до 2030 година - от минус 40 на минус 55 процента.

В момента сградите поглъщат 40 процента от енергията, потребявана в ЕС, и са отговорни за 36 процента от парниковите емисии от енергия, по данни на ЕК.

За да се изпълнят целите, заложени за 2030 година, емисиите от енергия, която се ползва за отопление или за захранване на сградите в ЕС, трябва да намалеят с 60 процента.

В Брюксел се надяват "саниращата вълна" да помогне на десетки милиони жители на ЕС, които имат проблеми със сметките за ток, и да създаде 160 000 работни места.

Амбициозната цел си има и цена - 257 милиарда евро допълнителни инвестиции всяка година.

Средствата трябва да дойдат от все още неодобрения дългосрочен бюджет на ЕС и от икономическия план за преодоляване на последиците от коронавируса, като общата стойност е 1,8 трилиона евро (2,1 трилиона долара) между 2021 година и 2027 година.