Това е сделка, която се реализира по реда на чешкото законодателство и българската държава няма отношение към този процес. Това каза пред журналисти в парламента по повод продажбата на ЧЕЗ ресорният министър Теменужка Петкова.

Министър Петкова участва в заседание на парламентарната комисия по енергетика, на която се обсъждат промени в Закона за енергетиката, регламентиращи либерализацията на пазара на природен газ. В заседанието участва заместник-директорът на Генерална дирекция "Енергетика" в ЕК Клаус Дитер Борхард.

При сделката за ЧЕЗ няма да бъде направено нищо, което да постави под риск енергийната сигурност на страната и българските потребители. На въпрос дали е имала срещи с новия купувач на ЧЕЗ "Еврохолд" и дали е по-голям оптимист, министър Петкова посочи, че не е имала срещи с "Инерком", не съм имала срещи и с новия купувач на активите на ЧЕЗ в България. Както винаги съм пояснявала, това е сделка, която се реализира по реда на чешкото законодателство. Чешката държава провежда тези процедури. За нас е важно да бъде гарантирана сигурността на електроенергийната система на страната. Това е нашият водещ принцип. Поради тази причина нашето  национално законодателство е предвидило определени критерии, по които трябва да бъдат проверени тези потенциални желаещи да закупят активите на всяко едно електроразпределително дружество", допълни Петкова. Във връзка с появила се информация за липса на опит в бранша на новия купувач на ЧЕЗ, тя уточни, че всеки един от органите в България, които трябва да се произнесат, ще кажат своето мнение.

Припомняме, че Еврохолд България" АД се споразумя да придобие бизнеса на чешката енергийна компания ЧЕЗ Груп в България, което бе съобщено вчера на официалния сайт на дружеството. Двете страни са подписали договор вчера. "Еврохолд" ще плати 335 млн. евро за придобиването на активите на ЧЕЗ Груп в България.

Еврохолд ще финансира сделката с комбинация от собствен и заемен капитал. Компанията вече е подписала мандат с две глобални инвестиционни банки с богат опит в осигуряването на финансиране за подобни сделки, които да обезпечат необходимия заемен капитал, уточниха от дружеството.

Еврохолд вече е сформирала и консултативен съвет от експерти със солиден международен опит в бизнеса с дистрибуция на електроенергия, който ще консултира компанията в процеса на интеграция на дейността на "ЧЕЗ България" в структурата на холдинга. Допълнително компанията се е договорила висшият мениджмънт на "ЧЕЗ България ЕАД", в това число и изпълнителният директор на дружеството, да остане в компанията, за да се гарантира плавен преходен период в управлението.

Структурата на "ЧЕЗ Груп" в България включва електроразпределителното дружество "ЧЕЗ Разпределение България" АД, компанията за обществено снабдяване с електроенергия и лицензиран търговец "ЧЕЗ Електро България" АД, лицензирания търговец на електроенергия "ЧЕЗ Трейд България" ЕАД, компанията за IT услуги "ЧЕЗ ИКТ България" ЕАД, фотоволтаичния парк "Фри Енерджи Проджект" Орешец, дружеството за производство на електричество от биомаса "Бара Груп" и "ЧЕЗ България" ЕАД, която координира и управлява дейността на всички дружества на групата в страната, пише в съобщението на сайта на "Еврохолд".

Сделката по придобиването на бизнеса на ЧЕЗ Груп в България ще бъде завършена след одобрение от съответните регулаторни органи.

"Еврохолд България" АД е публичен холдинг в България и независима бизнес група с дейност в Централна и Югоизточна Европа /ЮИЕ/, се разбира на сайта на дружеството. Компанията развива дейност в 10 страни в Европа в областта на застраховането, лизинга, продажбите на автомобили, инвестициите и управлението на активи. Акциите й се търгуват на фондовите борси в София и Варшава. Групата обслужва повече от 2.5 млн. клиенти и има близо 3000 служители. През 2018 г. консолидираните приходи на Еврохолд достигат 1.3 млрд. лв., оперативната й печалба - 52.3 млн. лв., а активите на компанията - 1.4 млрд. лв. През последните 20 години холдингът е реализирал 16 успешни придобивания на компании от различни сектори в Централна и Източна Европа в сделки с водещи в своите сектори корпорации в Европа.