Представители на туристическия бранш излязоха на протест пред Министерския съвет. Те настояват за различни видове държавна помощ заради извънредната обстановка. Основни искания са намаляване на ДДС за туризма на 5 процента в следващите две години, както и удължаване на срока за възстановяване на предплатени суми за отменени пътувания в чужбина. Организатори на протеста са обединение "Бъдеще за туризма", предаде БНР.

"Къде са ни парите от НАП?", попитаха протестиращите и посочиха, че "няма финансиране".

Ето какво заявиха недоволни представители на бранша:

"Една година сме получили един процент от оборота си, т.е. всичко, което са получили туроператорите като подкрепа. За една година ние не работим, но поддържаме офис, продължаваме да трупаме разходи";

"Финансирането се бави, 60 на 40 се бави, идват, но след месеци, а ние вече сме платили всичко това";

"А парите са по всички доставчици из цял свят. Имаме нужда от подкрепа";

"Принудихме се да вземем кредит, аз специално съм взела 4500 лв., които ми разрешиха веднага";

"Достатъчно морално подхождаме, за да върнем парите на клиентите си. Те ни имат доверие. Сега ако правителството не ни подпомогне, не ни чуе исканията, наистина сме обречени на фалит".

Протестът е спокоен, без скандирания. Служителите в сектора се надяват на среща с премиера.

Мерки за спасяване на сектора са недостатъчни, неефективни и декоративни, заявяват от обединението. Павлина Илиева, председател на организацията, коментира: 

"Исканията ни са за ясни и конкретни срокове, в които ще се изплатят сумите и програмите, по които сме участвали".

Необходими са 69 млн. лв. за последващо финансиране, с които да бъде учреден гаранционен фонд, средствата от който да послужат за връщане на пари към клиенти за неосъществени пътувания заради пандемията.

Изплащането трябва да започне след 13 март.

"Гаранционният фонд е нещото, което ще бъде нашата стабилност на нашия бранш".

От Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти не подкрепят протеста. Те смятат, че този подход ще генерира неравнопоставеност по отношение на подобна държавна помощ.

Димитрина Горанова от УС на АПТА заяви:

"В момента ще се възползват клиентите на едни определени туроператори, а след това всички туроператори ще трябва да правят вноски за възстановяване на сумата по фонда. Обикновено гаранционен фонд се въвежда в страните, когато секторът е стабилен".

Междувременно стана ясно, че Министерството на туризма ще изплати повече от 5,6 млн. лв. на 86 компании, изпълняващи туроператорска и турагентска дейност. Средствата се отпускат от държавния бюджет и са на обща стойност 51 млн. лева. 

Първите компании, получаващи субсидия, са с изрядни документи, а средствата ще бъдат изплатени със заповед на министъра на туризма.

Това е първото плащане към туроператори, с което следва да бъдат обезщетени потребителите за неосъществени пътувания в периода 13.03.-31.12.2020 г.

Най-малката сума от плащането, която ще бъде преведена, е в размер на 593,83 лв., а най-голямата достига над 711,4 хил. лв. Размерът на еднократно предоставяните безвъзмездни средства е 4 на сто от оборота без ДДС през 2019 г., оповестен във финансовия отчет съгласно Закона за счетоводството, като предоставената помощ е за компенсиране на загуби на туроператорите и туристическите агенти. Помощта трябва да се използва приоритетно за възстановяване на суми на пътници, чиито пакети са анулирани поради COVID-19 за същия период.

Кандидатстването по мярката продължава, като подаването на заявленията за държавната помощ се извършва по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и придружителните документи чрез Системата за управление на националните инвестиции (СУНИ).

До момента общо подадените заявленията са близо 600 на стойност над 31,611 млн. лева.