ОПЕК губи един от 12-те си членове. Една от държавите, най-големи производителки на петрол - Катар, обяви решението си да напусне организацията. Новината оповести лично министърът на енергетиката на страната Саада бен Шарида ал-Кааби.

"Решението за оттегляне отразява желанието на Катар да насочи усилията си към планове за развитие и увеличаване на производството на природен газ", заяви Саада бен Шарида ал-Кааби, цитиран от световните агенции, начело със СиЕнЕн и "Франс прес". Страната произвежда около 1/3 от търгувания в момента природен газ.

Ръководството на ОПЕК вече е уведомено, че решението влиза в сила още от 1 януари 2019 г.

Катар напуска ОПЕК от януари 2019 година, обяви министърът на енергетиката на страната Саада бен Шарида ал-Кааби (вдясно)

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Катар се присъединява към ОПЕК от 1961 г. - година след основаване на организацията. Членовете на организацията на страните износителки на петрол колективно доставят около 44% от суровия петрол в света. ОПЕК има за цел да наблюдава пазара и да решава да повиши или намали производството, за да поддържа стабилни цени и доставки.

Съобщението за оттегляне на Катар повлия и на цените на петрола на световните пазари. Стойността на фючърсите на сорта Brent с доставка февруари 2019 година се понижиха с 16 цента на барел до 62.16 долара. Малко след това обаче загубата бе наваксана и котировките отново се върнаха към минимален ръст до 62.32 долара за барел.

Първите коментари за решението на емирството са свързани с очакваното ограничаване на добивите на петрол, което ОПЕК с голяма вероятност ще приеме на сесията си през декември. Очевидно, Катар не иска да спазва ограниченията и ще продължи да добива и продава по-големи количества.  През октомври 2018 година държавата е произвеждала 600 000 барела петрол на денонощие и не възнамерява да ограници този обем.

Що се отнася до природния газ, Катар се насочва най-вече към производство на втечнен продукт, който ще може да изнася по целия свят. До 2025 година се планира да бъдат продавани 77 милиона тона втечнен природен газ, а след това количеството да нарастне до 110 милиона тона годишно. В петролен еквивалент това се равнява на 6.2 милиона барела дневно.