От началото на годината цената на пшеницата пада, макар в други години тенденцията да е за поскъпване на зърното, каза пред журналисти Васил Симов, главен изпълнителен директор на Софийската стокова борса /ССБ/.

Основната причина са очакванията на експертите за добра реколта, която да стигне до 758 млн. тона. Спадът ще продължи, защото се очаква добра реколта. Предходната прогноза на Световния съвет по зърното беше глобалното производство на пшеница през 2019 година да е 735 млн. тона, съобщи Десислава Иванова, изпълнителен директор на ССБ.

От началото на годината цената на пшеницата в САЩ е паднала с 12 процента до 198 долара за тон, във Франция поевтиняването е с 11 процента до 237 долара за тон. В Германия пшеницата се е търгувала по 240 долара за тон в началото на годината, а сега е поевтиняла с 9 процента и се продава по 221 долара за тон, без данъци.

В България цената на пшеницата пада за близо четири месеца с 15 процента до 193 долара за тон. Очакванията на Световния съвет по зърното е реколтата от пшеница в България тази година да е малко под 6 милиона тона.

Очакванията на експертите са реколтата от пшеница в Русия да е 77 млн. тона, с 5.4 млн. повече от предходната прогноза отпреди три месеца. Прогнозата за реколтата в Украйна е завишена с 2,5 млн. тона до 27,5 млн. тона. В Европейския съюз очакванията са реколтата от пшеница да е 149 млн. тона, със 700 хиляди тона по-малко от прогнозата в началото на годината.

Глобалната реколта от царевица тази година се очаква да бъде над 1.124 млрд. тона или с три милиона тона повече от реколтата през 2018 година.

В САЩ ще бъде събрана с 5 млн. тона повече царевица, като реколтата се очаква да бъде 371 млн. тона. Експертите очакват в Европейския съюз да бъде събрана 63 млн. тона царевица - с 5.7 млн. тона по-малко от 2018 година.

Към днешна дата царевицата в Украйна се продава по 174 долара за тон или с 18 процента по-евтино от началото на година; във Франция тя се търгува за 186 долара за тон или с 11 процента по-евтино от началото на 2019 година, а в САЩ тя се продава по 165 долара за тон, което е спад с 19 процента за близо четири месеца.

Вероятно цената на царевицата ще продължи да спада, но е възможно трендът да се обърне при неподходящи метеорологични условия, прогнозират експертите.

Борсите отчитат и спад на цената на слънчогледа. В Русия той поевтинява с 12 процента от началото на годината до 341 долара за тон, в Украйна слънчогледът се продава по 360 долара за тон без ДДС, което е спад с 3 процента. В България цената на слънчогледа се задържа 580 - 600 лева за тон през цялата година, съобщи Десислава Иванова.

На световните борси слънчогледовото олио поевтинява от януари с 13 процента, но в България само с четири процента - до 1.56 лева за литър на едро, без данъци.

Цената на захарта пада на борсата в Лондон с един процент, на борсата в Ню Йорк - с 8 процента, а у нас на годишна база поскъпва с два процента до 0,97 лв. за килограм в складовете на едро, отчетоха още от ССБ.

Цената на суровия петрол скочи с 25 процента от началото на годината. В първите дни на януари петролът се търгуваше по 54 долара за барел /един барел е почти 159 литра/, а сега на световните пазари суровината се продава средно по 72 долара за барел. Вдигат се и цените на производните на петрола и на алтернативните горива. На ССБ бензин А95Н поскъпна със 7 процента от началото на годината до 1830 лева за 1000 литра без ДДС. Дизелът поскъпва от началото на годината с 22 процента до 1939 лева за 1000 литра без данъци.

Петролът често обръща тренда си и не е изключено през лятото да поевтинява, посочи Васил Симов. Възможно е и страните от ОПЕК да увеличат производството си на петрол, добавиха от ССБ.