На делегацията не й стигнаха тържествените облекла, с които да праща своите спортисти на подиума.

В Пьончан бяха раздадени общо 102 златни медала в 15 различни спорта.

Чехкинята Естер Ледецка спечели два от тях в различни спортове, а норвежката Марин Бьорген вече е най-титулуваната олимпийка в историята.

Норвежката доминация

Тази страна постигна нечуван успех - като представяне и като рекорди.

Норвегия задмина рекорда на САЩ от 37 медала, като завоюва 39. Бьорген взе пет от тях, а заключителния го заслужи в последния ден на игрите.

Рекордът на Викингите е впечатляващ. Предишното им най-добро постижение бе 26 медала - с 13 по-малко от сега.

Embed from Getty Images

Това се случи на два пъти - през 1994 година. в Лилехамер и преди четири в Сочи.

Освен това страната изпрати 109 атлети - със 133 по-малко от САЩ и с 45 по-малко от Германия.

Норвегия и Германия завършиха с по 14 златни медала и изравниха рекорда на Канада от Ванкувър през 2010-а.

За осми път норвежците завършиха на върха в таблицата по медали, но за първи път от 2002 година насам.

Само те и Австрия имат повече от зимни олимпиади, отколкото от летни.

"Медалите са важно нещо, но не са на първо място. Хубавото бе, че се забавлявахме заедно и сме добри приятели", заявиха от норвежката делегация.

Как руските ограничения промениха статуквото?

Липсата на много от руските спортисти оказа своята голяма роля при раздаването на медалите.

Преди игрите анализите според представянето на спортистите показаха точна бройка медали, които всяка страна трябва да спечели.

Норвегия спечели с два повече, отколкото се очакваше, а Германия с девет по-малко.

САЩ и Канада също не надхвърлиха зададените очаквания.

Експертите предвидиха, че Норвегия ще спечели най-много от липсата на руснаците. Очакваше се Русия да спечели с 12 медали по-малко, отколкото ако бяха в пълния си състав.

Страната взе 17, а прогнозата бе само за осем. В ски бягането например, Норвегия завоюва с три медала по-малко, отколкото "трябваше".

Олимпиадата за Русия е повече от успешна предвид наказанията, с които се сблъска страната.

Марит Бьорген вече е най-великата

Норвегия от дълги години насам разчита на ски бегачката Марит Бьрген за триумф на най-големия форум.

Тя стана най-успешният олимипиец на всички времена, след като само в Пьончан спечели пет медала и вече има 15.

37-годишната норвежка задмина сънародниците си Оле Ейнар Бьорндален и Бьорн Дели, след като спечели бронза на индивидуалната дисциплина от 10 километра и в отборния спринт, злато в щафетата и злато в масовия старт.

Тя става втората най-успешна олимпийка изобщо, след като се изравни със съветската гимнастичка Лариса Латинина - по 18 медала.

Златните игри на Германия

Германия направи много силна Олимпиада и бе на моменти от това да завърши като лидер по златни медали.

Победата в четворката на бобслея им донесе 14-и златен медал, с което се изравниха с норвежците.

Франческо Фридрих спечели в дисциплината четворки и двойки и стана едва втория спортист, който го постига в последните 30 години.

Големият пробив в хокейния турнир, който едва не донесе титлата, е вероятно най-големият позитив за страната.

Всичките успехи бяха напоени и с 3500 литра безалкохолна бира по време на игрите. Информацията е на един от докторите в германската делегация.

Ледецка е кралицата на Пьончан

Ако не сте доволни от златен медал в дадена дисциплина, пробвайте се и в друг спорт.

Естер Ледецка спечели златото в алпийските ски и сноуборда и го направи така, че да изглежда лесно.

22-годишната чехкиня стана първата жена, която постига подобно нещо и първият атлет, който го прави от 1928-а насам.

Тя получи прозвището "кралицата на игрите" след шокиращата си победа в Super G и триумфа в паралелния гигантски слалом.

Жените спасиха Олимпиадата на САЩ

"САЩ със срамно представяне на Олимпиадата, жените ни спасиха", написа New York Post.

Американската делегация зададе цел от 37 медала преди Олимпиадата, но спечели едва 23. Числото щеше да е по-незначително, ако не бе женското представяне.

В даден етап в Пьончан нежният пол беше спечелил 8 от 10 медала за САЩ. В тях включваме и изненадващия триумф над Канада в хокейния турнир.