Обрад Томич вкара 16 точки и спечели впечатляващите 15 борби за дабъл-дабъл, а Академик Пловдив се класира на финала в Балканската лига за по баскетбол за мъже, след като се наложи с 66:62 (15:20, 23:13, 9:13, 19:16) над Берое в Холон, Израел, който е домакин на топ 4.

Томич бе категорично най-добрият играч на терена за Академик, докато за Берое с много активна игра изпъкна Джеймс Гавин. Той завърши с 19 точки, но няколко късни пропуска развалиха статистиката му от тройката и тя остана едва 4/7.

Берое водеше през по-голямата част от първото полувреме, но пет поредни точки на Томич доведоха до обрат през втората четвъртина. В последствие Спартак направи силна серия от 8:0 и поведе с осем точки разлика, а полувремето завърши с разменени тройки в последните секунди на Николай Титков за пловдивчаните и Дамян Минков за старозагорците.

Берое постепенно съкрати изоставането си през третата четвъртина и се доближи на точка с тройка на Михаил Комбаков, а в следващите две атаки Джеймс Гавин и Станислав Ваклинов нанизаха поредни кошове за 45:42. Академик се възстанови бързо след лоша трета четвъртина и поведе с три точки в началото на последната част, но поредица от тройки доведоха до ново равенство - 54:54 само 5:52 минути преди края.

Мачът продължи да се играе кош за кош, но Академик бе първи с два поредни. Точните стрелби на Титков и Вучица дадоха три точки преднина на пловдивчаните и те добавиха още една от нарушение за крайното 66:62.

По-късно днес израелското дерби между Апоел Холон и Апоел Галил Гилбоа ще излъчи съперника на Спартак за финалния мач.