Баскетболът е част от Олимпийските игри от 1936 година насам. В исторически план никой не е печелили повече медали от САЩ - нито при мъжете, нито при жените.

Комбинирано американците имат общо 28 отличия, от които 23 са златни. При мъжете те са взимали златото общо 15 пъти, а при жените - 8. Очакванията за мъжкия баскетболен турнир в Токио не са изненадващи, като отборите могат да бъдат разделени на две: САЩ и всички останали. Янките преследват четвъртото си поредно олимпийско злато, а досега в историята на Игрите само четири пъти не са успявали да триумфират в мъжкия турнир.

Форматът в Токио е такъв - 12 отбора са разделени в три групи от по четири всяка. Напред продължават първите два в класирането на групите, както и вторите най-добри трети отбора.

Шампионът САЩ е в група “А” на надпреварата, където са още Иран, Франция и Чехия. Американската селекция, по традиция е изпълнена със звезди от НБА. Всъщност това е единственият отбор, в който и дванадесетимата състезатели играят в най-силното първенство на света - традиция, започнала през 1992 година с легендарния Дрийм тийм, помел всичко по пътя си на Олимпиадата в Барселона с Майкъл Джордан, Лари Бърд, Меджик Джонсън и една плеяда звезди в състава си.

Понякога в отбора се появява и някой талант от колежаните, но всичко се върти около най-добрите. Всъщност от 1992 година насам единственият гаф на американците е Атина 2004, когато се провалят и остават с бронза - нещо, което никоя друга страна не би отчела за лошо представяне.

Но в Щатите всичко, което не е злато, се счита за огромно падение. Така ще бъде и в Токио.

Трима от играчите все още се борят за титлата в НБА - Девин Букър от Финикс, както и Джрю Холидей и Крис Мидълтън от Милуоки, а половината от избраниците на треньора Грег Попович бяха участваха в Мача на звездите този сезон.

Снимка: Getty Images

Кевин Дюрант от Бруклин Нетс, който бе реализатор №1 на страната на последните две олимпийски участия, несъмнено е най-впечатляващото име, но редом до него застават Джейсън Тейтъм (Бостън), Бам Адебайо (Маями), Джерами Грант (Детройт), Дреймънд Грийн (Голдън Стейт), Келдън Джонсън (Сан Антонио), Зак ЛаВийн (Чикаго), Деймиън Лилард (Портланд) и Джавейл Макгий (Денвър).

Златото не е единствената мисия на Дюрант, двукратен олимпийски шампион.

Той се нуждае само от 25 точки, за да изравни Кармело Антъни като най-резултатният американски баскетболист в олимпийската история. Нещо, което по всяка вероятност ще стори още в груповата фаза на турнира.

Макар да загубиха две от първите си три контроли, американските баскетболисти продължават да бъдат фаворит №1 за титлата.

Кои обаче са останалите конкуренти на американците? В турнир, в който ще липсват доказани имена като Бразилия, Хърватия, Русия, Сърбия и Литва, както и редовни участници като Пуерто Рико и Доминиканската република, погледите ще бъдат насочени към тези тимове.

Снимка: Getty Images

Испания. Може би най-постоянно представящият се баскетболен тим извън САЩ в последните над десет години. Актуалният световен шампион има всичко, освен олимпийското злато, което се изплъзва на иберийците вече три поредни Олимпиади (сребро през 2008 и 2012, както и бронз през 2016). Отбор, в който личат имената на големите Пау и Марк Гасол, както и Рики Рубио, Серхио Родригес, Руди Фернандес и Алекс Абринес.

“Ла Роха” е в група с домакините от Япония, Аржентина и Словения.

Снимка: AP/БТА

Словения. Страната на момчето-чудо Лука Дончич. Настоящият европейски шампион. Словенците шокираха Литва, побеждавайки балтийците в квалификационния турнир, на който именно литовците бяха домакини.

Фантастичният Дончич е голямата звезда на бившата югорепублика, a всички ще следят представянето на страната заради феноменът Лука.

Франция. Друга традиционно силна европейска страна с петима НБА играчи в състава си. Двукратният “Защитник на годината” Руди Гобер (Юта), както и Никола Батум (ЛА Клипърс), Еван Фурние (Бостън), Франк Нтиликина (Ню Йорк) и Тимъти Луау-Кабаро (Бруклин). “Петлите” играят на трета поредна Олимпиада - най-дългата им подобна серия от 1960 година насам.

Нигерия. Африканската държава ще играе на Олимпиада за трети път в историята си, а повече от половината разширен състав се състои от НБА играчи - Прешъс Ачиуа, Гейб Винсънт и Кей Зи Окпала (Маями), Мийе Они (Юта), Джош Окогие (Минесота), Джордан Нуора (Милуоки), Чимези Мету (Сакраменто) и Джалил Окафор (Детройт).

Снимка: AP/БТА

Аржентина. Единственият отбор, който не се казва САЩ и е стигал до олимпийския връх в последните 30 години. “Гаучосите” ликуваха в Атина през 2004 година, когато Луис Скола бе на 24 и спечели златен медал. Сега той отново е в състава, вече е на 41, но е все такава класа и ще играе на петата си Олимпиада - рекорд в историята на аржентинския баскетбол.

В състава са още и Факундо Кампацо (Денвър), Леандро Болмаро (Барселона), Габриел Дек (Оклахома Сити) и Лукас Вилдоса (Ню Йорк).

Австралия. Един от най-талантливите състави на олимпийския баскетболен турнир. На последната Олимпиада австралийците загубиха от Испания в спор за бронза, но сега пак се целят в нещо голямо, водени от НБА ветераните Пати Милс (Сан Антонио) и Джо Ингълс (Юта). Милс ще бъде и знаменосец на страната на церемоният по откриването.

Групите

Група А: Иран, САЩ, Франция, Чехия

Група В: Австралия, Германия, Италия, Нигерия

Група С: Аржентина, Япония, Испания, Словения

Турнирът започва на 25 юли, като първите мачове са Иран - Чехия, Франция - САЩ, Германия - Италия и Австралия - Нигерия.