България загуби от Босна и Херцеговина втория си мач от баскетболните квалификации за Световното първенство - 75:85 в Ботевград.

След загубата от Литва, тази вечер нашите отстъпиха отново, като изоставаха в рамките на целия мач.

Днешният мач беше първо домакинство за баскетболна България от 21 мевсеца, но нашите не успяха да зарадват феновете в Ботевград.

Гостите започнаха отлично мача и поведоха с 19:8. Националите обаче подобриха стрелбата си, понамалиха грешките и с тройка с табло на Венцислав Петков се оттеглиха при 19:25 при паузата след първата четвърт.

Българите започнаха отлично втората част, направиха серия от 8:0, за да намалят изоставането до 29:31, а секунди по-късно с тройка на Станимир Маринов за първи път поведоха в резултата - при 34:33 5:08 минути преди почивката.

Играчите на Босна и Херцеговина обаче отново си върнаха водачеството, взеха аванс от 50:40, а след кош на Чавдар Костов България изоставаше с 42:50 след 20 минути игра.

Силната стрелба от тройката за гостите продължи и през второто полувреме. Босненците направиха серия от 8:0, за да поведат с 69:50 88 секунди преди сирената, а след това България вкара пет точки и намали на 55:69.

В последната част играчите на Босна продължиха да увеличават аванса си и пет минути преди края поведоха със 76:61.

Националите показаха характер и намалиха на 68:76 преди финалните три минути, а със зрелищна забивка на Йордан Минчев направиха 70:76 2:43 преди сирената след серия от 9:0.

Босненците вкараха кош с следващата си атака, а Чавдар Костов пропусна от тройката. Джанан Муса вкара два фаула, правейки 80:70, с което на практика реши мача.

Босна и Херцеговина изигра много ефективен двубой, в който записа 21 асистенции и 40 процента стрелба от тройката.

Миларем Халилович изигра отличен мач. Само до почивката той имаше 14 точки, 4 борби и 4 асистенции и завърши срещата с 21 точки, 6 борби, 4 асистенции и 4 отнети топки. Друга от звездите на тима Джанан Муса добави 17 точки.

За България се отличи Чавдар Костов с 13 точки и 9 борби. 12 точки записа Йордан Минчев, с 11 завърши Станимир Маринов, а 10 точки реализира Павлин Иванов.

След края публиката в "Арена Армеец" изпрати българските баскетболисти с аплодисменти.

В другия мач от групата по-рано днес Литва победи Чехия като гост със 74:66.

Следващият прозорец от квалификациите е през февруари, когато България ще изиграе два двубоя срещу Чехия.