Лос Анджелис Клипърс удари Лейкърс на старта на сезона в НБА - 112:102, а зрелището си струваше чакането.

Лудите фенове на баскетбола броиха дните и часовете до старта на шоуто в лигата на извънземните, за да получат още в първия ден (у нас - нощ) сблъсък на Кауай Ленард и Леброн Джеймс.

Преди това шампионите от Торонто победиха с продължения Ню Орлиънс - 130:122, в друго зрелище. Паскал Сиакам и Фред Ванфлийт нанизаха по 34 т. за актуалния първенец на НБА.

А десертът бе в Калифорния.

Дербито даде ясен знак - Крал Джеймс може и да е най-разпознаваемата световна фигура на този спорт, но Принц Кауай съвсем скоро би могъл да го измести от афиша като главната звезда на баскетбола в Холивуд.

Клипърс спечели мача съвсем не неочаквано, а прогнозите са, че с шампиона от миналия сезон (с Торонто) Ленард в състава, може да стигне много далеч.

Лейкърс водеше само след първата част (25:22), но се оттегли на полувреме с пасив от 8 т. Много силна трета четвърт обърна резултат в полза на Леброн и компания, а самият той направи най-силните си минути именно тогава.

Включително с феноменална проява в защита - първо чадър на съперник, а после майсторски спечелен фаул в нападение, след като се подложи на атакуващия играч. Всичко това - в рамките на 5-6 секунди. В тази трета четвърт Лейкърс обърна резултата от изоставане с 12 точки, като направи серия 15-0 и дори поведе!

Но Джеймс явно е по-силен в това да създава материал за видеа с индивидуални изпълнения, докато Ленард е доказан отборен играч. Това се видя, когато нещата бяха "на кантар" в последните минути.

Леброн не успя в най-напрегнатите моменти да поведе Лейкърс, бъркаше много и показа разочарованието си с езика на тялото, вместо да бъде лидер. Тогава на преден план излезе гардът Дани Грийн, който наниза 7 тройки и държеше "езерняците" в мача.

Кауай Ленард вкара 30 точки за победата и бе №1 сред реализаторите, добавяйки 6 борби и 5 асистенции.

Грийн бе най-резултатен за Лейкърс с 28 т., а Антонио Дейвис завърши с 25 точки и 10 борби. Леброн записа 18 точки, 9 борби и 8 асистенции.