Отборите на Левски Лукойл и Берое се класираха за финала на турнира за купата на България по баскетбол.

И двата тима отстъпиха в реваншите срещу Академик Бултекс и Академик София съответно, но убедителните победи, които бяха постигнали в първите срещи, им осигуриха място в спора за ценното отличие.

В Пловдив Академик Бултекс 99 се наложи над Левски Лукойл с 87:77 (19:23, 24:18, 20:19, 24:17), но след 92:74 в първата среща в столицата "сините" се класират напред с общ резултат 169:161.

До почивката играта бе кош за кош, но след нея домакините наложиха темпото си на игра, докато гостите определено не се вложиха докрай заради солидния аванс, който имаха от първата среща. Това позволи на домакините да направят разлика и дори да помечтаят за паметен обрат, който обаче нямаше как да се случи.

Най-резултатен за победителите в мача бе Младен Виткович с 19 точки, а още 17 прибави Трой Франклин-младши.

За Левски Лукойл Божидар Аврамов завърши с 20 точки, а със 17 остана Христо Захариев.

В другия полуфинал Берое загуби с 82:89 (25:24, 22:15, 18:24, 17:26) от Академик София, но след победата си с 84:67 в първия мач продължава в следващия етап с общ резултат 166:156.

Играчите на Любомир Минчев имаха преднина до почивката, но през втората част драстично намалиха оборотите, което позволи на "студентите" да направят обрат и да спечелят мача.

Най-резултатен за Академик в срещата бе Костадин Лазаров с 20 точки, а Александър Милов прибави още 17.

За Берое Николай Стоянов отбеляза 21 точки, докато американският гард Конър Франкамп остана с 15.

Финалът за купата на България ще се играе на 2 март в Панагюрище.