Олимпийският шампион САЩ се класира за полуфиналите на баскетболния турнир в Токио, след като отстрани един от от основните си подгласници - Испания.

Американците спечелиха с 95:81 и така за пета поредна Олимпиада отнемат голямата мечта на иберийците, след като в Атина ги победиха на четвъртфинали, в Пекин и Лондон на финала, а в Рио на полуфиналите.

29 точки на Кевин Дюрант, който е най-добрият реализатор в олимпийската история на страната, както и стабилно второ полувреме бяха в основата на американския триумф.

Дюрант получи подкрепа от Джейсън Тейтъм (13 точки), Джрю Холидей (12 точки), Деймиън Лилард (11 точки) и Зак ЛаВийн (10 точки), докато Девин Букър остана точно под чертата на двуцифрения точков актив с 9.

Първото полувреме бе наистина равностойно и двата отбора си размениха по една част, за да се стигне до 43:43 на почивката. След това обаче Дюрант припомни защо е считан за един от най-добрите вкарвачи в историята на играта и поведе своите напред, като за няколко минути преднината на Щатите достигна 16 точки. Испания намери сили да се върне и да намали до 69:63 преди заключителните 10 минути, но това бе всичко, на което играчите на Серджо Скариоло бяха способни.

Това може би бе последният мач в кариерата на легендата Пау Гасол, който по всяка вероятност ще се откаже. 41-годишният ветеран игра само 6 минути, а основното действащо лице за испанците бе друга позната фигура - Рики Рубио. Гардът бе във вихъра си и наниза фантастичните 38 точки за само 27 игрови минути, но и това не стигна за европейците.

Олимпийското злато продължава да е единственото отличие, което убягва на Испания - “Ла Роха” има три сребърни и един бронзов медал, но не и злато.

В полуфиналите САЩ ще играе с Австралия или Аржентина, които играят по-късно днес.