379 журналисти от 82 държави участваха в гласуването. Сръбският тенисист стана и спортист номер 1 на Балканите за 2011-та година в анкетата на БТА. 24-годишният сърбин направи изключителен сезон.

Той стартира годината със серия от 41 поредни победи и се изкачи на върха на световната ранглиста на 4 август, след като спечели "Уимбълдън". Джокович триумфира в още два турнира от Големия шлем в Австралия и САЩ и завърши годината с общо 10 титли, като допусна само 6 поражения в 76 изиграни мача. Джокович получи 812 гласа и изпревари звездата на Барселона и на националния отбор на Аржентина Лионел Меси (690 гласа).

На трето място е трикратният олимпийски шампион по лека атлетика Юсейн Болт (Ямайка) с 441 гласа. Меси и миналата година остана втори, след победителя Рафаел Надал (Испания).

При жените след Марин Бьорген е Вивиан Черуйот (Кения), световна шампионка на 5000 и 10000 метра от Дегу (Република Корея). Трета е състезателката по плуване Федерика Пелегрини (Италия), предаде БТА.

За отбор на годината беше избран световният клубен шампион и първенец на Испания - Барселона.