Легендата гласи, че Уилям Уеб Елис се навел и грабнал топката с ръце, за да се понесе напред с нея. И така се родил той - спортът ръгби, по който е луд половината свят. Поне.

За да не си мислите, че са празни думи, чуйте това - днес започва Световното първенство в Япония, а прогнозно то ще достигне до 800 милиона домакинства по света. 800 милиона. И това е предварителна прогноза, базирана само на страните с официално излъчване по телевизия. Сигурно ще са доста повече с хората, стриймващи мачовете или гледащи ги не съвсем легално.

Защото, макар и да не е най-популярен спорт у нас, ръгби е глобален феномен.

ВИЖТЕ В ГАЛЕРИЯТА ОЩЕ ЗА ТУРНИРА И ИСТОРИЯТА НА СВЕТОВНИТЕ ПЪРВЕНСТВА>>>

Началото - първото Световно първенство по ръгби бе в Нова Зеландия преди 32 години

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Споменатият младеж Уеб Елис го е направил през 1823 г. в училището в Ръгби, Уорикшър, Централна Англия. Неговото действие - според легендата - е дефинирало основата на правилата на играта, която е приемана все още като запазена територия на корави и честни типове.

През годините историята за Уеб Елис е оборвана и оспорвана. И по-скоро не той е истинският "баща на ръгби". Но е красива легенда.

Тя е вписана в документи в библиотеката в Ръгби цели 50 години след случката от Матю Блоксам, а през това време са се случили толкова много неща около спорта, който вече е бил много популярен в страната.

Тази история с всички спорове около нея, днес и в следващите дни ще се разказва между две халби бира в хиляди барове на планетата, независимо дали по време на мачовете на световното там ще е 6 часа сутринта или в разгара на работния ден. Или пък късно вечер.

И всъщност не е важно за никого дали Уеб Елис е или не е човекът, сложил началото. Важен е ръгби. А и трофеят носи неговото име, значи си го е заслужил!

Купата "Уеб Елис" чака деветия световен шампион в ръгби, а първенството на планетата започва днес следобед наше време в Япония. Откриват го домакините и отборът на Русия. Да, точно така. Руснаците се класираха за своето второ участие (след 2011-а).

Бойното поле е готово.

Нормално - вие помните ли някога японците да не са били подготвени за спортно събитие, което организират? Няма начин.

Светът чака третото най-гледано зрелище в спорта (в турнирен формат, а не като един мач), което отстъпва само на Мондиала по футбол и лятната Олимпиада.

Ръгби-планетата е огромна, нейни представители има на всеки континент. А събитието, което ще продължи цели 43 дни, за да завърши на 2 ноември в Йокохама, е грандиозно.

В Япония навсякъде има ясни белези, че треската започва - стената със снимки на всички капитани, вдигали купата "Уеб Елис", е на стотина метра от стадиона в Йокохама

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Да започнем с впечатляващия факт, че 40 милиона японци се очаква да гледат мача на откриването днес срещу Русия. Просто нацията е луда по първенството. И по спорта като цяло, и то - не от вчера.

Националният тим записа участия на всички осем издания на световните финали през годините.

През 1987-а е първият турнир за трофея "Уеб Елис", а за 32 години са го печелили само 4 отбора - Нова Зеландия (3), Австралия и Южна Африка (по 2), и Англия.

Първата титла бе за новозеландците - страховитите суперчовеци, които стартират мачовете със своята хака, която с годините и придобила митичен статут. И с черните им екипи, които са един от символите на спорта по света.

Последните две титли в ръгби, през 2011-а и 2015 г., пак отидоха за Ол Блекс. Те са доминиращата сила в този спорт.

Франция има три загубени финала, което прави този тим вероятно най-нещастният сред водещите нации в ръгби, когато говорим за световното първенство.

От консервативното е резервирано отношение към първите мачове преди 32 г., когато турнирът прави първите си стъпки, до невероятните технологии, суперстадионите в Япония и очакваният дебют на излъчването дори в 8k суперформат на някои от двубоите - световното първенство в ръгби измина много дълъг път.

Незабравим момент - невъзможният за спиране Джона Лому прегазва отново английската защита в полуфинала през 1995-а, спечелен от Нова Зеландия с 45:29. Лому си отиде твърде млад, на 40 години. В този класически мач той записа 4 есета

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Мина през историческата титла на Южна Африка през 1995 г., подействала като допинг на нацията в най-трудните години на разделение и неяснота, след падането на Апартейда. Снимката на Нелсън Мандела с трофея има значение, далеч надхвърлящо границите на ръгби общността. Но не е само тя.

Джона Лому, един огромен и мощен като бърз влак новозеландец, промени представите за атаката в ръгби завинаги на онова световно. В полуфинала той направо помете английската отбрана в мач, който се помни от всеки фен на спорта.

Незабравим е шутът на Джони Уилкинсън секунди преди края на финала през 2003 г., дал титлата на Англия насред Австралия срещу домакините. Момент, който доведе до писане на книга, заснемане на филм и посрещане по улиците на Лондон, изкарало над милион фенове да видят героите.

Грандиозните битки на джентълмените с широки рамене и големи сърца ще стартират ударно и сега, след като 4 години светът чака да ги гледа. В събота от 12,45 ч българско време е класиката Нова Зеландия - Южна Африка. Двата отбора са №1 и №2 в ставките на букмейкърите за шампион.

Мачът е от група В, където са още Италия, Намибия и Канада.

В група А са домакините от Япония, Ирландия, Шотландия, Русия и Самоа.

В група С - Англия, Франция, Аржентина, САЩ и Тонга.

А в група D - Австралия, Уелс, Грузия, Фиджи и Уругвай.

Напред отиват първите два тима, като регламентът е:

- 4 точки за победа

- 2 т. за равенство

- 0 т. при загуба

- допълнителна точка се дава или за отбор, направил 4 или повече есета в един мач, или на този, който е загубил със 7 или по-малко точки разлика.

Във всяка от предварителните групи ще има поне по един голям мач още преди елиминациите. А там ще липсват поне два от сериозните тимове - няма как Италия, Нова Зеландия и Южна Африка да се класират накуп, както и един измежду Англия, Франция и Аржентина ще отпадне още в групата.

Актуалните шампиони от Нова Зеландия с трофея преди 4 години

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Очакваните 800 милиона домакинства (а те ще надхвърлят милиард, бъдете сигурни), този път се разпростират и в САЩ, и в Канада, където NBC ще излъчва пряко. И двата отбора са на турнира.

В Азия се интересува най-вече Япония, от Африка участват две страни - южноафриканците и Намибия. В Южна Америка ще гледат милиони уругвайци и аржентинци, а "пумите" са полуфиналист от 2015-а.

Британските общности, Океания... Там това е религия. Ясно е, че тема №1 в следващите близо два месеца ще е ръгби.

За съжаление българска телевизия няма да предава мачовете.

Но те могат да се гледат по програми, достъпни все пак у нас чрез сателитен сигнал или доставка на оператори - TF1 (Франция), Pro7Maxx (Германия), RAI (Италия), Bein Sport (Европа), както и руският Match Tv. Те ще излъчват или всички, или поне повечето от мачовете директно.

Двубоите ще се покриват с минимум 23 камери, а няколко от тях, включително полуфиналите и финалът, ще се предават в 8К формат. Това е уникалното дигитално чудо, при което 34 камери осигуряват най-високата резолюция в дигиталната телевизия и кинематография. И излъчване, което  прави 16 пъти повече пиксели от Full HD резолюцията. Свръхмодерна технологична среда.

Рекордните 800 милиона ще бият досегашната рекордна аудитория от 683 милиона на първенството в Англия преди 4 години. Феновете, които ще атакуват Япония от целия свят, ще са поне 400 хиляди.

Има един отбор, който винаги е фаворит да вземе трофея преди световното по ръгби. Нова Зеландия е страната, където това е по-важно от закуската на децата и залеза на слънцето.

Представете си как тръгват бразилци и германци на световно по футбол, после умножете поне по 2 напрежението и очакването, и ще добиете бегла представа какво се иска от Ол Блекс и този път - трета поредна титла.

Новозеландците са фаворит на букмейкърите, следвани от Южна Африка и Англия. Но в последната година два отбора доказаха, че не са за подценяване в такъв тип прогнози, като единият - Ирландия, дори измести за първи път от десетилетие Нова Зеландия от върха в ранглистата. Другият е Уелс.

Прибавете Австралия, традиционна суперсила, както и наранените от неуспехите на финали Франция... Сложете в уравнението непримиримите шотландци, италианци и аржентинци... Това е първенството, на което всичко може да се случи. И не само заради непредвидимия характер на сблъсъците на терена, чисто спортно-технически.

Климатът също ще е фактор.

Ще се играе на 12 стадиона от далечния Север на Япония в нечовешката влажност на сезона в Сапоро, до една от най-южните точки - Кумамото. 

Финалът е на 72-хилядния суперстадион Йокохама, където гледахме футболната класика Бразилия - Германия на финал на Мондиал преди 17 години.

На 2 ноември там ще е заключителната битка от военните действия, които ще продължат 43 дни.

В тях приятели няма да има - поне не и на терена. Само една горяща в общата си страст ръгби-нация, която при растящата популярност на този спорт, спокойно може да каже за себе си, че е обхванала вече всеки континент.

ВИЖТЕ В ГАЛЕРИЯТА ОЩЕ ЗА ТУРНИРА И ИСТОРИЯТА НА СВЕТОВНИТЕ ПЪРВЕНСТВА>>>

Тук ще е финалът на 2 ноември - Йокохама

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Япония се готви трескаво за първенството

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Талисманите на първенството в Япония носят името Ren-G, които трябва да "пренасят духа на ръгби" в страната и Азия - това е мисията, отредена от организаторите

Снимка: Getty Images/Guliver Photos