Финландия завърши страхотната приказка на световното първенство по хокей и стана шампион за трети път в историята си. Но тази със сигурност е най-сладката.

Куриозно, финландците бяха шампиони за последно преди 8 г., когато първенството отново се проведе в Словакия, както и сега. Но разликата е огромна, този път за Суоми игра състав, наричан преди и в хода на шампионата "невзрачен", без големи звезди от НХЛ.

На финала обаче Финландия удари мощно Канада с 3:1 и затвори цикъла - именно с 3:1 над същия съперник новите шампиони започнаха груповата фаза на турнира. 10 мача по-късно, те са със златните медали.

По пътя си биха на четвъртфинал вече бившите шампиони от Швеция с 5:4, абсолютния фаворит Русия на полуфинал с 1:0 и два пъти родината на хокея Канада. Заслужен, безспорен шампион!

Триумфът на финала дойде с обрат, след като Шей Тиодор изведе канадците напред. Но неочакваната звезда на първенството за финландците Марко Антила, един 203-сантиметров гигант от "Йокерит", наниза две попадения за победата. Той вкара и на руснаците за сензационното им елиминиране в полуфинала. След него се изписа какво ли не - "провал на звездната Сборная", "Русия загуби от слаб съперник" и т.н. Така ли?

Вижте само какво направиха фините на финала!

Вратарят им Кевин Ланкинен, невероятен срещу Овечкин, Малкин, Ковалчук и останалите на полуфинал, бе още по-впечатляващ на финала с 43 спасявания. Защитата бе като паркиран пред вратата автобус, а контраатаките - убийствени.

Русия е с бронз, след като победи Чехия с дузпи (2:2 в 60-те минути и овъртайм).

Канадецът Марк Стоун стана най-полезен играч на първенството, голмайстор е Вилям Нийландер от Швеция.

Най-добър вратар стана Андрей Василевски (Русия), топ защитник - Филип Хронек (Чехия), а сред нападателите №1 бе Никита Кучеров (Русия). Нито един индивидуален приз не отиде при финландците. Те нехаят за това, защото си тръгват с най-важния трофей - световната титла!