Индиецът Нийраж Чопра се превърна в поредната голяма изненада в леката атлетика в Токио.

Той триумфира в надпреварата по хвърляне на копие при мъжете, като донесе първо злато на Индия от леката атлетика.

За последно индиец спечели отличие в атлетиката преди 121 години, когато роденият в страната британец - Норман Притчард, спечели сребърни медали в спринтовете на 200 метра и 200 метра с препятсвия.

Днес Чопра пренаписа историята, като хвърли копието си на 87.58 метра, което се оказа недостижимо разстояние за опонентите му.

Зад целия този успех освен таланта на Чопра, стои и легендарният Уве Хон. Немецът е единственият човек, успял да запрати копието на над 100 метра, а постижението му през 1984-а кара МОК да промени дизайна на самото копие, за да не се стига до прехвърляне на тревното покритие на стадионите.

Преди две години Уве Хон напусна немския тим и отиде в Индия, където да развие таланта на Чопра и очевидно се е справил по перфектен начин.

До индиеца на подиума ще се качат двама чехи. Якуб Вадлеш остана на второ място с 86.67 метра, а Витешлав Весели за втора поредна Олимпиада спечели бронзов медал с дистанцията от 85.44 метра.