Годината в спорта за Италия става все по-успешна и по-успешна.

След триумфа на европейското първенство по футбол, "Скуадрата" продължава да прави фурор и на Олимпиадата в Токио. В атлетиката спечели спринта на 100 метра чрез Марсел Джейкъбс и високия скок чрез Джанмарко Тамбери плюс мъжката и женската дисциплина на 20 километра спортно ходене.

Сега за първи път в историята си са шампиони и в кралската щафета - 4х100 метра.

Италианците триумфираха в изключително драматичен финал, в който задминаха отбора на Великобритания с една стотна след страхотен последен пост на Филипо Торту, който във финалните метри разплака Натаниел Мичел-Блей.

Скуадрата записа време от 37,50 секунди, което е и национален рекорд. Времето на Великобритания е 37,51, а бронзът отиде за Канада с 37,70.

Големите фаворити в дисциплината - Ямайка, се провалиха и останаха пети. САЩ изненадващо не намери място на финала.

При жените нямаше изненада - ямайките победиха убедително с време от 41,02 секунди. Среброто отиде за САЩ с 41,45, а бронзът е за Великобритания с 41.88.

лека атлетика, щафета 4 по 100 метра, мъже:

1. Италия (Лоренцо Пата, Марсел Джейкъбс, Есеоса Десалу, Филипо Торту) - 37.50 секунди

2. Великобритания (Чиджинду Уджа, Жарнел Хюс, Ричард Килтъ, Натаниел Мичел-Блейк) - 37,51

3. Канада (Аарън Браун, Джером Блейк, Брендън Родни, Адре Де Грас) - 37,70

Лека атлетика, щафета 4 по 100 метра, жени:

1. Ямайка (Бриана Уилямс, Илейн Томпсън-Хера, Шели-Ан Фрейзър-Прайс, Шерика Джаксън)- 41.02 секунди