Фернандо Алонсо завърши на трето място в Гран при на Катар и така се върна на подиума в старт от Формула 1 за първи път от седем години насам. Последното му призово класиране преди вчерашния старт на пистата “Лосаил”, който бе дебют за арабската страна при най-бързите, датираше от Голямата награда на Унгария през 2014 година.

Така испанецът, който е двукратен световен шампион, написа история, след като седемте години или още по-конкретно, всичките 105 старта между двете му класирания на подиума, са най-дългия подобен период в историята на спорта.

“Когато отдадеш целия си живот на този спорт - тренировки, тестове, часове в симулатора, състезанията и цялата тази огромна страст и любов… Всичко си струва точно заради моменти като този”, каза испанецът, когото феновете избраха за пилот на деня.

Алонсо се пошегува в социалните мрежи, където качи снимка от награждаването и написа - “Подиум №98 вече е у дома. Съжалявам за дългото чакане”.

“Това е моят подиум №98, но чакането от №97 досега бе наистина, наистина дълго. И означава много, защото в кариерата на един пилот има както хубави, така и лоши моменти, но решителността и отдадеността винаги се отплащат”, допълни той.

40-годишният Алонсо стигна и до първото си класиране в Топ 3 откакто кара за “Алпин” - новото име на “Рено”.

Той се превърна в едва третият пилот в последните 35 години, който е на 40 или повече години и завършва сред първите трима в Гран при. Останалите двама са Михаел Шумахер в Гран при на Европа през 2012 и Найджъл Менсъл в Гран при на Австралия през 1994 година.