Феновете на Формула 1 имаха щастието да се насладят на невероятно състезание, което този спорт не бе предлагал от години.

Всичко това стана благодарение на небето над Германия, което с променливите си валежи на няколко пъти обърка пилоти и механици, а за стратегии трудно можеше да се говори.

Почти всички пилоти спираха по 5 пъти в бокса, а финалната линия прекосиха едва 13 болида.

От целия този хаос победител излезе холандецът Макс Верстапен с "Ред Бул". За щастие на хилядите "оранжеви" фенове по трибуните.

Верстапен също имаше проблеми и две завъртания, но бе един от малкото на пистата без сериозни грешки.

Втората позиция бе за Себастиеан Фетел с Ферари. Огромен успех предвид факта, че германецът тръгна от последната 20-а позиция.

Третото място на подиума също бе изненадващо. Грабна го руснакът Данил Квят с "Торо Росо", който стартира от 14-о място. Това бе негов трети подиум в кариерата.

Големият провал бе за "Мерцедес".

Немският тим се издъни у дома и за първи път няма да вземе точки през сезона, навръх 125-ата годишнина от навлизането си в моторните спортове.

Лидерът в генералното класиране Люис Хамилтън завърши на 11-о място от 13 финиширали, а Валтери Ботас се удари.

А в началото всичко изглеждаше прекрасно за тях. Макс Верстапен се провали на старта, гумите му превъртяха и той не успя да потегли на мокрия асфалт.

Така двамата пилоти на Мерцедес поведоха колоната с комфортна преднина, докато пистата не започна да изсъхва. Почти всички пилоти се втурнаха да слагат гуми за сух асфалт, а на пистата настана истински хаос и размествания в класирането.

Пилотите на Ферари, които стартираха от 10-а и 20-а позиция, изведнъж се оказаха с добри шансове за подиум.

Средата на надпреварата наближаваше, а всички очакваха лек дъжд. Той обаче се оказа доста по-силен и първата му жертва бе Шарл Леклер от Ферари.

Французинът се завъртя на излизането от завой №16 и влизането в последния №17, и се заби в предпазните стени, а това бе краят на неговото състезание.

Само няколко обиколки по-късно на абсолютно същото място се завъртя и Люис Хамилтън. Той обаче успя да се добере до бокса, но влезе неправилно в него. А това означаваше 5 секунди наказание.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

За да е ужасът за Хамилтън пълен, механиците му не очакваха това влизане и се забавиха 50 секунди, с което отнеха шансовете му за успех.

Впоследствие Хамилтън се завъртя още веднъж, за да се отдалечи и от точките.

Това не бе всичко от кошмара за Мерцедес. Валтери Ботас се бореше за втората позция, когато се заби в предпазните ограждения и приключи състезанието си.

От нормализираните условия в последните 10 обиколки се възползваха Макс Верстапен и Себастиан Фетел.

Холандецът уверено защити първата позиция, а Фетел се пребори за втората, макар да тръгна последен.

Изненадващо, но напълно заслужено предвид условията, третото място бе за Данил Квят с "Торо Росо".