Люис Хамилтън не успя да изравни рекорда на Михаел Шумахер по победи във Формула 1 в Гран при на Сочи.

Световният шампион с "Мерцедес" преследваше 91-ия си триумф, след като стартира от пол позиция, но завърши едва трети в Русия. Победител стана съотборникът му Валтери Ботас, а второто място заслужи Макс Верстапен с "Ред Бул".

До това се стигна след 10-секундно наказание на Хамилтън, който преди надпреварата направи две тренировъчни обиколки от неправилна позиция. След дълго разследване на рейс контрола англичанинът беше наказан, като научи съдбата си малко след началото на надпреварата.

Победата е седма поредна за "Мерцедес" в Сочи, а състезанието бе белязано от старт №322 на Кими Райконен, който изравни лидера в тази класация Рубенс Барикело. Себастиан Фетел от "Ферари" пък записа старт №250 в кариерата си.

Наказанието на Люис означава, че той вече има 10 наказателни точки в рамките на последните 12 месеца и при още едно провинение ще бъде лишен от стартиране в състезание. Хамилтън няма право на грешка до 27 ноември или в противен случай ще получи историческа санкция.

Днес Ботас заслужи триумфа и си върна второто място в генералното класиране пред вече третия Верстапен. Десетката в Сочи допълниха Серхио Перес, Даниел Рикардо, Шарл Леклер, Себастиан Окон, Даниел Квят, Пиер Гасли и Александър Албън. Себастиан Фетел завърши 13-и.

Състезанието, което е десети кръг в шампионата, бе наблюдавано от 31 хиляди души, което е рекорд за настоящия сезон, раздиран от пандемията с коронавирус. Атмосферата в Сочи беше страхотна.

Надпреварата започна много вълнуващо, като най-добрият старт бе за Валтери Ботас. Той веднага успя да задмине Макс Верстапен за втората позиция и бе близо до първото място, но Хамилтън се справи. В същото време станаха две катастрофи. Карлос Сайнц направи безумна грешка и се блъсна в ръба на предпазните стени, а Ланс Строл се завъртя и също се удари. Двамата напуснаха надпреварата.

Това доведе до влизането на трасето на Кола на сигурност, която напусна чак в петата обиколка. Хамилтън започна перфектно и запази аванса си пред Ботас, но малко по-късно научи новината за десетсекундно наказание. В 17-ата обиколка Хамилтън направи първия си бокс, в който изтърпя наказанието си. Излезе на 11-а позиция и не пропусна да се оплаче по радиото.

Верстапен, който се движеше втори, влезе в бокса в 26-ата обиколка и излезе четвърти непосредствено зад бившия си съотборник Квят и пред Хамилтън. Веднага след това и Ботас влезе в пита и излезе необеспокояван на първата позиция. Втори се движеше Леклер, а трети вече бе Верстапен, който задмина Квят. Леклер влезе в бокса в 29-ата обиколка и излезе седми зад Даниел Рикардо.

Ботас продължи да е с много комфортен аванс от над 10 секунди пред Верстапен, като битката остана за второто място, въпреки че и нидерландецът имаше не лош аванс пред Хамилтън.

В крайна сметка позициите се запазиха, а по-големите промени бяха след местата на подиума. Най-успешни се оказаха Серхио Перес и Даниел Рикардо.