Люис Хамилтън достигна до своята победа №100 във Формула 1 в изключително драматичното Гран При на Русия.

Британецът стартира от четвъртата позиция, веднага след старта се озова осми, а балгодарение на дъжда над Сочи и стратегията на "Мерцедес", в крайна сметка успя да триумфира в надпреварата.

Тази победа го изведе на първо място в генералното класиране, с 246,5 точки, с две повече от Макс Верстапен.

Очакванията бяха тази разлика да бъде по-висока, но трябва да отчетем невероятното състезание на Верстапен, който стартира от последното място заради смяната на двигател на своя "Ред Бул", а в крайна сметка с добра стратегия и малко късмет, успя да завърши втори.

Снимка: Getty images

Място на подиума намери и Карлос Санйц с "Ферари", който започна състезанието от третата позиция.

Големият губещ от днешния ден в Сочи се казва Ландо Норис, който има много неща, за които да съжалява.

Младият британец от отбора на "Макларън" стартира първи и удържаше тази позиця до последните 6-7 обиколки.

Тогава над пистата заваля сериозно, а за разлика от колегите си, той отказа да влезе в бокса за гуми за дъжд, като прецени, че ще остане на трасето, в опит да завърши състезание с гумите си за сух асфалт.

Това се оказа катастрофална грешка, защото дъждът прерасна в истински порой, който направи управлението на неговия "Макларън" невъзможно, като в крайна сметка Норис мина през бокса, но прекалено късно и завърши едва осми.

Рискът, който трябвше да му донсе успеха, се превърна във фатална грешка.

Топ 10 допълниха Даниел Рикардо (Макларън), Валтери Ботас (Мерцедес), Фернандо Алонсо (Алпин Рено), Ландо Норис (Макларън), Кими Райконен (Алфа Ромео), Серхио Перес (Ред Бул), Джордж Ръсел (Уилямс).