Макс Верстапен спечели домашното си състезание в Нидерландия и си върна лидерската позиция в генералното класиране на Формула 1.

Така 36 години след последния старт от Формула 1 в "ниската земя", препълнените трибуни видяха това, за което бяха дошли - триумф на тяхната звезда. През целия уикенд десетки хиляди фенове в оранжево създаваха уникална атмосфера, с факли и песни, която е по-типична за футболни мачове.

Техният любим Макс бе перфектен, като стартира от първата позиция и не я изпусна през всичките 72 обиколки. Доста зряло каране, което изведе пилота на "Ред Бул" начело в класирането.

Той вече има 224,5 точки, докато големият му конкурент за титлата - Люис Хамилтън, има 221, 5.

Именно Хамилтън остана на второто място, след като през цялото състезание бе по-бавен от болида на "Ред Бул" и просто не успя да се противопостави.

В средата на състезанието от "Мерцедес" решиха да сложат гуми "медиум" на Хамилтън, докато Верстапен сложи на теория по-бавните "хард", но дори и тогава сериозно промяна в темпото на двамата нямаше.

Трети на подиума се нареди Валтери Ботас, който преди дни научи, че повече няма да е пилот на "Мерцедес", заради което се замеси в една доста любопитна ситуация три обиколки преди края.

Той влезе в бокса да сложи меки гуми, убеден, че ще се бори за най-бързата обиколка в състезанието, което дава допълнителна точка.

Тогава обаче той чу по радиото, че тази обиколка принадлежи на Хамилтън. Ядосаният Ботас отказа да се съобрази с намека да не натиска особено газта, като изцяло на своя глава направи тази най-бърза обиколка.

Това наложи влизането на Хамилтън в бокса в предпоследната обиколка, като със сложените гуми "софт", британецът взе допълнителната точка за най-бърза обиколка.

Иначе не можем да кажем, че стартът в Нидерландия бе особено вълнуващ, като любопитните моменти бяха изключително малко.

Топ 10 в крайното класиране допълниха Пиер Гасли (Алфа Таури), Шарл Леклер (Ферари), Фернандо Алонсо (Алпин Рено), Карлос Сайнц (Ферари), Серхио Перес (Ред Бул), Естебан Окон (Алпин Рено), Ландо Норис (Макларън).

Снимка: Getty images