Макс Верстапен е големият победител на второто поредно състезание на "Силвърстоун" във Формула 1, след като надви лидерите от "Мерцедес".

С фантастично каране. стратегия и съхраняване на гумите нидерландецът спечели първа победа през сезона, а "Мерцедес" за първи път се сблъска челно с реална съпротива.

Второто място остана за световния шампион Люис Хамилтън, който в края задмина съотборника си Валтери Ботас. Финландецът остана трети. Четвърти е Шарл Леклер с "Ферари", а пети е другият пилот на "Ред Бул" Алекс Албън.

Днешното състезание бе посветено на навършването на 70 години от първата надпревара във Формула 1 - тази на "Силвърстоун" през 1950-а. То премина спокойно, без Кола за сигурност и не бе радостно за представителя на домакините Хамилтън, който беше надвит от Верстапен. Хамилтън пропусна да стане едва вторият пилот с победи в поредни седмици на една и съща писта - само Михаел Шумахер го е правил. Верстапен вече е на 30 точки зад Люис в генералното класиране и заема втората позиция.

Надпреварата започна много силно за Макс, който веднага задмина Нико Хюлкенберг и зае третата позиция. В същото време Люис Хамилтън атакува първото място на Валтери Ботас, но финландецът се защити брилянтно.

Последваха поредните проблеми за Себастиан Фетел, завъртял се на пистата и бе задминат от всички автомобили зад него. Това го лиши от място в топ 10 в края на надпреварата.

Някои от пилотите заложиха на много ранни пит стопове, сред които бе и Александър Албън. Ботас и Хамилтън също влязоха за смяна на гуми, което донесе първото място на Верстапен поне временно. Нидерландецът бе много доволен от състоянието си на гумите и не бързаше да връща лидерството.

След 25 обиколки пилотите на "Рейсинг Пойнт" бяга зад тези на "Мерцедес" в класирането, а ферарито на Шарл Леклер бе седмо. Фетел качи позиции, но продължи да е извън десетката.

Ключов момент бе влизането на Верстапен в бокса, което дойде в 27-ата обиколка. Излезе с новите гуми плътно зад новия лидер Ботас и веднага го атакува, за да си върне позицията.

Въпросните двама влязоха още ведъж в пита 5 обиколки по-късно, като запазиха малката разлика помежду си. Така дадоха лидерството на Хамилтън, който през цялото време се чудеше как Макс е толкова бърз.

Хамилтън пое огромен риск да използва максимума на гумите и влезе за последния си бокс едва в 42-ата обиколка. Излезе на 12 секунди от лидера Верстапен, но на четвъртото място на 4 секунди зад Шарл Леклер, който караше прекрасно в днешния ден. Шест обиколки преди края британецът задмина роденият в Монако младок.

Предстоеше важната битка с Ботас за второто място, преди която получиха инструкции да си оставят място. Така в 50-ата общо 52 обиколки се стигна до изпреварването сравнително лесно заради по-новите гуми на световния шампион. Малко преди края и Алекс Албън направи изпреварване срещу Ланс Строл, за да заеме петото място.