Иван Иванов изигра пълни 90 минути за Базел, а швейцарският шампион хвърли голямата бомба в Шампионска лига и победи Челси с 2:1 на „Стамфорд Бридж” в повторния дебют на Жозе Моуриньо начело на „сините” в турнира. Оскар изведе Челси напред в последната минута на първата част и всичко изглеждаше наред за английския гранд, но голове на Сала и Щрелер през втората част шокираха Западен Лондон и написаха нова златна страница в историята на швейцарския шампион. Челси отстрани Базел на полуфиналите в Лига Европа през миналия сезон преди да спечели трофея, но тази вечер Мурат Якин явно бе разгадал всички ходове на съперника, защото гледаше мача с ледено спокойствие от треньорската скамейка. Моуриньо бе решил да експериментира. Дебют за Челси в Шампионска лига записаха Ето'о, Вилиян и Ван Гинкел, Тери бе резерва, а Фернандо Торес изобщо не бе в групата за мача. Хуан Мата за пореден път беше резерва. Началото бе за Челси. Домакините натиснаха, но малко хаотично и нямаше голови положения. „Сините” владееха топката, а гостите дебнеха на контра, като две бързи слизания им се получиха, но Кейхил добре пресече пас на Сала, а швейцарците сами провалиха втора опасна контра. Иван Иванов допусна една грешка и подаде право на Еден Азар, но Шер попарави грешката му. Като цяло българският браните играеше стабилно, ала точно преди съдийския сигнал за край на първата част допусна удар на Оскар да влети в мрежата. Капитанът Франк Лампард пусна в коридор за Оскар, бразилецът укроти и през тялото на Иван Иванов намери долния ляв ъгъл по диагонала за 1:0. Голът в края на първата част сякаш успокои Челси и домакините заиграха с повече импровизация, но и малко по-неглижирано. В 56-ата минута Оскар се обърна извън наказателното поле и с параболичен удар удари напречната греда на слисания Ян Зомер. Оскар намери Ето’о, той върна за Азар, но белгиецът не бе точен. Вилиян замени Мата в средата на терена. Мохамед Сала беше най-добрият играч на Базел и в 71-ата минута изравни.