Вчера Лудогорец изигра първия си мач от плейофите на Лига Европа, завърши 0:0 с Марибор.

Разградчани все пак са фаворити и в реванша, защото видимо бяха по-добрият тим и е доста вероятно да играят европейски футбол до Коледа - отново.

В последните години е така, Лудогорец е единственият ни евробоец, докато Левски и ЦСКА редуват предимно слаби представяния.

Двата родни гранда се топлят с издънката на другия, а не със собствените успеги, защото просто няма такива.

Но не бе толкова далеч времето, когато положението бе различно. И не става въпрос за черно-белите ленти, а за събития, случили се преди по-малко от 15 години.

Странно съвпадение, но днешната дата 23 август носи доста приятни спомени за феновете на двата ни гранда, свързани с мачове разделени от една календарна година.

През 2005-а действащият ни шампион ЦСКА гостува на Ливърпул, който три месеца по-рано е спечелил Шампионска лига в онзи епичен мач с Милан в Истанбул.

Мачът е реванш, крачка преди групите на турнира, а две седмици по-рано мърсисайдци са победили на "Васил Левски" с 3:1.

Естествено, за пълен обрат и изхвърляне на европейския клубен шампион е немислимо да се говори, но ЦСКА не излиза като обречен на "Анфийлд" и постига една от най-паметните си победи в историята.

В 14-ата минута на мача след заучено положение от корнер Валентин Илиев праща топката във вратата на Скот Карсън.

Embed from Getty Images

Голът се оказва и единствен в срещата, а ЦСКА не за първи път в историята си побеждава европейски шампион.

Щастието не е пълно, защото "червените" отпадат от Шампионска лига, но споменът и гордостта от победата на "Анфийлд" остават и до днес.

На същата дата, но година по-късно, Левски изживява една от най-паметните си европейски вечери.

Месеци след четвъртфинала в Купата на УЕФА, "сините" са на прага на влизането в мечтаните групи на Лига Европа - утопия за родните тимове до този момент.

Съперник е италианският Киево, а първият мач в София е спечелен от Левски с 2:0.

Реваншът във Верона се развива повече от перфектно, защото Димитър Телкийски дава аванс на "сините" в 34-ата минута, а в началото на втората част Седрик Бардон удвоява.

В този момент вече е ясно, че само чудо може да спре Левски.

Мачът завършва 2:2, но това е без значение - Левски се класира за групите на Шампионската лига.

"Сините" се превърнаха в първия български тим сторил това.

13 години по-късно и двата ни гранда изглеждат на светлинни години от подобни мачове.

ЦСКА едва ли скоро ще се добере до мач срещу действащия европейски шампион (той отново е Ливърпул), камо ли да го победи в дома му.

Левски вече 10 години няма нов трофей във витрината и едва ли мечти за Шампионска лига са на дневен ред на "Герена".

Снимка: Bulphoto