Днешното дерби на Манчестър между Юнайтед и Сити е 178-ото в историята, но ще има един много по-специален привкус.

Това е сблъсък, който може да реши битката за титлата. Ако Юнайтед спечели, Сити ще остане на две точки зад Ливърпул преди последните три кръга от шампионата.

При победа на "гражданите" те излизат начело с една точка преднина и ще са фаворит за трофея, като могат да го завоюват във втора поредна година.

В същото време Манчестър Юнайтед се бори за място в топ 4 и при успех може да се изравни с Челси, който в момента заема четвъртата позиция.

Безспорно дербито на Манчестър е един от най-значимите мачове през този сезон, а и това не е прецедент. В исторически план двата тима са правили страхотни сблъсъци, в които са падали специални голове.

Нека да си припомним 5 от тях:

Майкъл Оуен (20 септември 2009 г.)

Епохален мач с множество обрати, който завърши с победа 4:3 за "червените дяволи". В продължението на срещата бившият нападател на Ливърпул се разписа след перфектен пас на Райън Гигс, а треньорът на "гражданите" Марк Хюс (легенда на Юнайтед) беше бесен на съдията за оставеното продължение.

Сър Алекс Фъргюсън и неговите играчи изпаднаха в екстаз след последния съдийски сигнал. И с право.

Шон Гоутър (9 септември 2002 г.)

Сити нямаше победа срещу Юнайтед в продължение на повече от десетилетие, но стигна до такава през 2002-а. При резултат 1:1 Гари Невил подари топката на Гоутър, който от малък ъгъл прониза вратата на "червените дяволи" за успеха с 2:1.

Гоутър се превърна в легенда на Сити със 84 гола в 184 мача.

Венсан Компани (30 април 2012 г.)

Шампионската титла на Манчестър Сити през 2012-а стана световен феномен заради гола на Серхио Агуеро в последната минута срещу КПР в заключителния кръг.

До този момент обаче нямаше да се стигне, ако капитанът Компани не бе донесъл победата срещу Юнайтед три кръга преди края в директен сблъсък на двата претендента.

Денис Лоу (17 април 1974 г.)

Лоу беше любимец на феновете на Юнайтед в продължение на десетилетие, но неговата кариера в Сити ще бъде запомнена с гол срещу "червените дяволи".

Сити победи с 1:0, а това бе един то мачовете, който беляза изпадането на Юнайтед в по-долната дивизия.

Уейн Рууни (12 февруари 2011 г.)

Най-великият гол в дербито остава този на Рууни при победата с 2:1. Резултатът бе 1:1 след голове на Нани и Давид Силва, но през второто полувреме десетката на "червените дяволи" сътвори магия.

След рикоширало центриране на Нани, топката дойде неудобна на Рууни, но с изумителен ножичен удар той препарира Джо Харт и се запечата завинаги във фоклора на Юнайтед.