Аржентина е шампион на Южна Америка след много нерви, грубости, емоции в дългоочаквания финал срещу Бразилия на "Маракана". Селесте победи с 1:0, като Анхел ди Мария вкара единствения гол в средата на първото полувреме. Попадението бе изкуство, магия - всъщност един от малкото моменти в мача, достоен за футболната класика, каквато е този сблъсък.

След края Лео Меси плака и едва се държеше на краката си от емоции, каквито рядко сме го виждали да показва. Това е неговият първи трофей с мъжкия тим на Аржентина, след като загуби 5 финала досега. Най-после купа падна в ръцете на Лео и с националния тим. Той бе хвърлян във въздуха от целия тим на аржентинците, както обикновено се прави с треньорите.

Бе ясно - тази купа е за Меси. Той ще има още един шанс догодина и на Мондиала в Катар, след което вероятно ще се откаже, но поне едно е сигурно - няма да се оттегли с тежестта на това да не е печелил трофей с мъжкия тим на родината.

Нощта на "Маракана" започна с песните на 7800 фенове, допуснати на мача. 2200 от тях бяха аржентинци, като това са хора, живеещи в Бразилия. Техните песни огласяха стадиона мощно, сякаш не бяха две хиляди, а поне десет пъти по толкова.

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ МАЧА И ЕМОЦИИТЕ НА "МАРАКАНА">>>

Меси и Неймар се прегърнаха приятелски с първия сигнал. Минути преди мача те бяха обявени заедно за №1 на турнира. Десетката на Аржентина е и вече играчът в историята с най-много мачове на Копа Америка (34), изравнявайки рекорда на Серхио Ливингстон от Чили.

Когато обаче уругвайският съдия Естебан Остоич даде първия сигнал, всякакво приятелство си отиде от терена.

Това бяха 90 минути на голямо изпитание за рефера, а и за футбола. Ритниците започнаха веднага, но не по топката, а основно срещу съперници. Само 149 секунди отне на Остоич да извади първия жълт картон, след като Фред опита да отнесе единия глезен на аржентинеца Монтиел.

Неймар бе със скъсани гащета в 14-ата минута след поредния фаул срещу него, а в този момент Меси лежеше на тревата след удар в лицето от Каземиро. Почти нямаше период от 2-3 минути, в който да не падне някой, да не се търкаля някой или да няма разправия.

В 22-рата минута футболът се показа отнякъде на "Маракана", след като Родриго де Паул хвърли пас-шедьовър от над 50 метра, Ренан Лоди подцени топката и не успя да я спре, а откъсналият се зад гърба му Анхел ди Мария вкара страхотно с прехвърлящ удар над Едерсон - 1:0 за Аржентина с първата нормална, футболна атака в мача.

Дежа-вю, също така. Меси спечели първия си голям трофей с Аржентина на Олимпиадата в Пекин преди 13 години. Тогава пак гол на Ди Мария на финала донесе златото, но срещу Нигерия.

Настанаха още по-тежки минути за рефера, като битката бе безмилостна. Да видиш как Меси лети в шпагати, отнема топката, опитва да пресира сам дори вратаря... Това наистина показа какъв е зарядът за Лео и аржентинците. Изненадващо, Бразилия сякаш изобщо не успя да влезе в мача чак до края на първото полувреме.

Също изненадващо, домакините бяха без наказания Габриел Жезус в атаката, но селекционерът Тите отказа да пусне като титуляри Роберто Фирмино или Габриел Барбоса - някой от другите му двама чисти централни нападатели. Фирмино се появи на почивката все пак.

В 52-рата минута Ричарлисон вкара за Бразилия и помисли, че е изравнил. Но в по-ранен етап на атаката имаше засада и справедливо голът бе отменен.

Две минути по-късно избраният за най-добър вратар в турнира Емилиано Мартинес направи едно от двете си спасявания в мача - пак след шут на Ричарлисон от десетина метра. Аржентинският страж е с основна заслуга за тази титла, той допусна само три гола в 7 мача, а на полуфинала с Колумбия спаси три дузпи и прати тима си на финал.

Бразилия понатисна, но отново положенията липсваха. В 78-мата минута домакините поискаха дузпа, а аржентинците скочиха за симулация на Барбоса. И двете бяха напълно неоснователни - всъщност си беше съвсем игрова ситуация и логично нищо не бе отсъдено.

В 81-вата минута настана поредният сериозен скандал на терена, след като Отаменди опита да скърши на две Неймар, а Ричарлисон го блъсна на земята в отговор. Остоич обаче се оказа човек с нерви като корабни въжета - издържа на всички падания, симулации, провокации, грубости и нерви. Някак удържа мача със "само" 9 жълти картона и нито един червен.

Три минути преди края на редовното време Мартинес извади страхотен шут на Барбоса от няколко метра и с това надеждите на Бразилия отлетяха.

Секунди след това Меси изпусна да реши всичко. Той получи топката сам срещу Едерсон, но бе видимо уморен и не изигра добре ситуацията. Тръгна да лъже вратаря, който му отне с крак. Погледът на Лео към таблото с часовника казваше всичко - аржентинците нямаха сили и чакаха последния сигнал.

Нямаше как да се мине и без кръв. Секунди преди края Монтиел бе с окървавен чорап около глезена, след като Неймар заби бутоните си там.

Най-после сигналът прозвуча, Аржентина стигна до първата си купа от 28 години, а Меси рухна на терена. Целият отбор отиде при него, вдигнаха го и го мятаха във въздуха.

Той се тресеше и плачеше - нещо, което наистина рядко сме виждали през годините от него.

Остана му само да вдигне трофея, а колко сладък е той!?

На "Маракана", срещу Бразилия! Перфектният отговор на вечното обвинение, че никога не е е спечелил нищо с родината си и го прави само с Барселона.

Въпреки че на финала определено не блестеше, а повече тичаше и влизаше в единоборства (както и останалите по терена), Лео е и голмайстор на турнира с 4 гола. Към тях трябва да добавим и пет асистенции. Изобщо - това си бе турнирът на Меси. Играч №1 на финала пък стана Ди Мария, който взе своя личен реванш за това, че заради контузии пропусна три пъти в предишните години решаващите двубои за титла на Аржентина - на Мондиал 2014 и последните два загубени на Копа Америка.