Атлетико Мадрид се промъкна през иглени уши в елиминациите на Шампионската лига, след като взе победата в мача на истината в група В - 3:1 на стадиона на Порто. Това нямаше да е достатъчно за класиране напред за испанския първенец, ако Ливърпул не бе излязъл за чест и спечелил в Милано срещу Милан с 2:1, въпреки че отдавна се бе класирал и не играеше за нищо.

Всъщност, "червените" на Юрген Клоп доказаха как се прави в последните си два мача в групата, когато вече си бяха осигурили първото място - биха Порто и Милан, а не "спестиха" усилие срещу никого.

И така крайното класиране е: Ливърпул с 18 т., Атлетико със 7, Порто с 5 и Милан с 4.

ВИЖТЕ РЕПОРТАЖ ОТ МАЧА МИЛАН - ЛИВЪРПУЛ>>>

Атлетико поведе в Португалия с гол на Антоан Гризман в 56-ата минута след корнер, при който топката бе свалена с глава в краката на френския ас. Това е негово 25-о попадение за Атлетико в Шампионската лига, а през този сезон в групата - четвърто от общо пет, вкарани до този момент от отбора на Диего Симеоне (след това имаше още две).

Нататък от мача, който обещаваше доста, просто си отиде футболът. Атлетико заигра като Атлетико, настана карнавал от симулации, провокации, сбутвания и спречквания, артистизъм на терена и край тъчлинията. Симеоне и отборът му нерядко прекрачват границите и аржентинецът никак не се притеснява от това.

В 67-ата минута при един тъч за Порто се започна - Яник Ферейра Караско скри топката, а след това събори на земята съперник, който опитваше да я вземе и да бие тъча. Последваха скандали, мелета, всякакви провокации.

Червен картон за Караско сякаш поуспокои играта, но само 50 секунди след нейното подновяване дойде нов класически момент - и пак при един нищо и никакъв тъч. Вендел от домакините тръгна да взима топката да го изпълни, но Матеус Куна от гостите се строполи артистично и се хвана за лицето.

Повторенията показаха, че някакъв контакт може би има около гърдите, и то не с лакът, а с пръстите на ръката. Но... Червен картон и за Вендел, още 3-4 минути липса на игра, хаос и скандали.

В 90-ата минута Кореа удвои на контраатака, а в добавеното време Де Паул довърши Порто - 0:3. В секундите преди края остана време и за една дузпа за домакините и намаляване на резултата.

В това време в Милано на Милан трябваше победа, за да има шанс да продължи. Ливърпул излезе без куп титуляри, но все пак с Мохамед Салах и Садио Мане в атака.

Както и със златната си резерва Дивок Ориги, който е майстор на решаващи голове.

Домакините поведоха с първата си сериозна атака, след която се стигна до корнер. Вратарят Алисон не се намеси добре, а Фикайо Томори довкара отблизо и вдигна 70 000 на "Сан Сиро" - 1:0.

Но бързо Салах изравни, а след почивката Ориги вкара за 1:2, като Ливърпул тотално владееше положението дори в този си състав.

И отива на осминафинал с 6 от 6 победи в групата - страхотно постижение за който и да е отбор в турнира.