България записа първа победа в световните квалификации за Мондиала в Катар, както и първа победа в официален мач от почти две години насам.

Родният тим победи скромния отбор на Литва с минималното 1:0 на националния стадион "Васил Левски".

Изстраданият успех дойде след гол на влезлия като резерва Ивайло Чочев, който в 82-ата минута с глава прати топката в литовкската врата.

По този начин той донесе трите точки на родния тим, който вече има общо пет в квалификационната си група. Това отрежда на България третото място, на точка зад отбора на Швейцария и на пет зад Италия, като двата фаворита в тази група се изправят един срещу друг по-късно днес.

Иначе тази победа бе първа за България в официален мач от ноември 2019-а, когато в европейска квалификация постигнахме минимален успех над Чехия.

От онзи двубой последваха 16 мача с предимно раззочароващи резултати, в които спечелихме само един, но той бе приятелски срещу полупрофесионалистите от Гибралтар.

След доста рпестижното реми в Италия преди три дни, днес определено очакванията към родния тим бяха доста по-сериозни, още повече, че срещу нас бе тим, заемащ 134-о място в ранглистата на ФИФА.

Снимка: Bulphoto

България обаче не впечатли особено с играта си, като трябва да признаем, че продукцията и от двата тима на "Васил Левски" бе трудна за наблюдаване.

Литва просто опитваше с глуха защита и твърди единоборства да изкопчи нулево реми, докато България нямаше особени идеи в атака, как да стигне до задължителния успех.

Преди гола в 82-ата минута, можем да отчетем само две интересни положения, които се откриха пред Кирил Десподов.

Той можеше да се превърне в гоелмия грешник за нашия тим, защото на два пъти излезе очи в очи с литовксия страж, но не успя да отбележи.

Както и през първата, така и през втората част, Ернестас Шеткус, който е бивш вратар на Ботев (Пловдив), успя да отбие ударите на Десподов в корнер.

За наше щастие дойде тази 82-ата минута, когато Иван Турицов бе фаулиран, а центрирането на Кирил Десподов бе пратено с глава във вратата от страна на Ивайло Чочев.

Така България зае третото място в групата и ще почива в следващия кръг след три дни, когато имаме контрола срещу Грузия.

Квалификациите за нас продължават през октомври с гостуване на Литва и домакинство на Северна Ирландия.