Българският национален отбор по футбол започна със загуба световните квалификации за първенството в Катар през 2022 година. Нашите загубиха на стадион "Васил Левски" с 1:3 от Швейцария, като това беше дебют за новия селекционер Ясен Петров.

"Трикольорите" изживяха кошмарно първо полувреме, в което допуснаха три попадения в откриващите 13 минути, като освен това не успяха да отправят удар в това полувреме. В началото на второто вкараха гол и показаха друго лице, но изключително слабото начало ни обрече на поражение.

Швейцария само за 13 минути си реши мача и ни надигра с по-класните си футболисти, но и поведението на нашия отбор през цялата първа част беше недопустимо. То не трябва в никакъв случай да се повтаря за срещата с Италия на същия стадион в неделя.

Дебютиралият селекционер Ясен Петров заложи на познати лица, но и едно, което по-рядко попада в състава - Димитър Илиев. Централният защитник на Черно море Даниел Димов пък направи своя дебют. През второто полувреме дебютира и съотборникът му при "моряците" Илиан Илиев.

Снимка: Bulphoto

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ МАЧА >>>

Головете за Швейцария вкараха Бреел Емболо, Харис Сеферович и Джердан Шакири, а почетното попадение за нашите бе на Кирил Десподов. Това беше петата ни загуба срещу швейцарците в 11 мача, като освен това имаме четири равенства и две победи.

Първото полувреме беше като влакче на ужасите за българския национален отбор, най-вече в началните минути. Допуснахме три бързи попадения до 13-ата - шок, който не бе очакван и от най-крайните песимисти.

Още от самото начало допуснахме съперника да центрира топката свободно в наказателното поле, като това сякаш бе търсена тактика. При едно такова на Рикардо Родригес в седмата минута, Бреел Емболо надскочи Петър Занев и вкара с глава с убийствена лекота. Централният нападател на Гладбах превъзхожда сериозно нашият бек в ръстово отношение.

Toп коефициентите за събитието са на efbet.com

В десетата минута резултатът вече беше 2:0. Швейцария ни удари отново, този път на контраатака. Харис Сеферович завърши бързи действия след асистенция на Джердан Шакири. Отново Занев не успя да спре противниковия нападател, а съперниците ни се нуждаеха само от три паса, за да стигнат до попадението.

Третото не бе по-малко разочароващо и дойде в 13-ата минута. Джердан Шакири направи двойно подаване с Ремо Фройлер и стреля почти от нулев ъгъл. Топката мина под плонжа на Пламен Илиев и агонизиращо бавно влезе във вратата ни - 3:0.

До края на полувремето швейцарците ни пощадиха и спряха да вкарват, но не и да отправят удари. Няколко от тях бяха блокирани, а други - неточни.

Първият по-добър пробив на нашите бе на Кирил Десподов в 29-ата минута. Той мина няколко съперници, но вместо да стреля реши да подава и загубихме топката.

Снимка: БТА

На другата врата Харис Сеферович стреля още два пъти неточно - веднъж по земя и веднъж с глава. В 42-ата минута черногорският съдия Никола Дабанович не отсъди чиста дузпа за съперника ни след нарушение на Даниел Димов срещу Сеферович. Освен всичко завършихме полувремето без отправен удар.

Тимът на Ясен Петров излезе преобразен за второто полувреме и стигна до попадение още в самото му начало. Кирил Десподов се възползва от грешен пас на Ремо Фройлер и със страхотен удар по земя матира Зомер за 1:3.

За жалост голаджията на Лудогорец бе изритан в ситуацията и трябваше да бъде заменен с травма.

Последваха още силни минути за нашите и много добра ситуация пред Георги Костадинов в 61-ата минута. Той стреля с глава след центриране на Спас Делев и предизвикаха рефлекса на Зомер.

Снимка: БТА

Швейцария продължи да греши в подаванията и видимо се отпусна, а разликата в резултата й донесе необходимото спокойствие. В 75-ата минута Делев финтира защитник и стреля, но ударът му бе блокиран от Рикардо Родригес. На другата врата удар от воле на Гранит Джака след изчистване на корнер мина на сантиметри от гредата.

За жалост до края не успяхме да осъществим кой знае какъв натиск и съперникът ни комфортно задържа топката, чакайки последния съдийски сигнал

В продължението на срещата Пламен Илиев направи първото си спасяване в мача след удар от близка дистанция.

Така световната квалификация тръгва с донякъде очакван фалстарт, а в следващите 6 дни предстоят домакинство на Италия и гостуване на Северна Ирландия. Надеждите са, че тези двубои ще са далеч по-равностойни и ще ни донесат някакви позитивни емоции.