България падна с 1:3 от Унгария насред София, за да се сбогува с надеждите си за участие на Европейското първенство следващото лято. Родният тим се провали в полуфиналния бараж, а успехът прати съперникът ни на 90 минути от участие на форума, които ще са срещу Исландия в Будапеща.

Макар и като резултат поражението ни да изглежда доста тежко, унгарците определено не ни надиграха. Гостите обаче бяха по-опитният и видимо по-подготвеният за мача тим, а това се оказа решаващо.

Три гола сякаш от нищото донесоха успеха им, като първите два дойдоха с голяма доза късмет. Те бяха предостатъчни на унгарците за рационалния и гросмайсторски успех на "Васил Левски".

За нас остава разочарованието.

България ще пропусне осми пореден голям форум, а от 12 години така и не се бяхме доближавали на два мача от тази цел.

Снимка: AP/БТА

Двубоят съвсем очаквано започна предпазливо, без много рискове, а полският топ рефер Шимон Марчиняк пускаше по-свободна игра, което очевидно допадаше на по-здравия физически тим на гостите.

Така без някакъв натиск или страхотна атака, Унгария се добра до корнер в 17-ата минута, след който се озова напред в резултата. В прегръдките на съотборниците си бе централният бранител Вили Орбан. Топката по-скоро го удари и влезе във вратата, отколкото той да е отправил удар.

Орбан бе уцелен в областта на гърдите, но заради съмненията да не би да има игра с ръка, се наложи преразглеждане на гола с ВАР.

За съжаление позитивни новини за България след намесата на системата нямаше, а това е третият пореден гол, който нашите допускат след центриране в последния месец. Така паднаха попаденията във вратата ни и при 1:1 с Ирландия, и 0:1 от Уелс.

Тодор Неделев веднага отговори с чудесен шут от дистанция, който вратарят Петер Гулаши изби майсторски. До края на полувремето стражът на РБ Лайпциг, който преди по-малко от два месеца игра полуфинал за Шампионска лига, щеше да се превърне в герой за родината си.

България очаквано се активизира след гола и заигра по-опасно. За този факт по ирония на съдбата спомогна принудителната смяна на Галин Иванов с Георги Йомов. Влизането на младия флангови играч на ЦСКА изостри действията ни в атака, за да се стигне и до две чисти голови положения.

При първото Антон Недялков центрира, а от близка дистанция, но и малък ъгъл, Тошко Неделев стреля с глава, но Гулаши спаси. В самия край на полувремето отново той отклони техничен удар на Божидар Краев с пета.

Определено полувреме, в което нашият отбор не бе надигран по никакъв начин, но таблото на "Васил Левски" показваше 0:1.

За съжаление втората част започна по-възможно най-лошия сценарий, сякаш написан от унгарец.

Гостите получиха шанс да изпълнят пряк свободен удар, но дистанцията не бе такава, от която да треперим. Ударът на Жолт Калмар обаче рикошира в стената и макар да не бе особено силен, се оплете в мрежата.

2:0 за Унгария, а сякаш вратарят ни Пламен Илиев можеше да се намеси далеч по-добре.

Снимка: БТА

Естествено, че при този развой шансовете вече изглеждаха минимални, но нашите се хвърлиха в атака, като в 55-ата минута Шимон Марчиняк уверено посочи бялата точка.

Дузпа за България, заради нарушението на Адам Ланг срещу Божидар Краев. Докато Тодор Неделев обаче се готвеше да изпълнява наказателния удар, дойде намесата на ВАР. Асистентите пред мониторите подсказаха на Марчиняк, че нарушението е извън наказателното поле.

И така дузпата бе отменена - пряк свободен удар за България, който Краев прати над вратата.

Ситуацията с отменения наказателен удар, двата гола пасив, а и отлично подредените унгарци, сякаш с всяка минута действаха все по-демотивиращо на нашите.

Така се стигна до 75-ата минута на мача, в която сякаш всичко приключи.

Влезлият като резерва Неманя Николич бе оставен сам между двамата ни бранители при центриране, а за опитен таран като него не бе проблем да се извиси и да прати топката с глава във вратата ни.

До края за смислени действия от страна на нашите бе трудно да се говори. Хаотичен натиск, който не носеше нищо, докато унгарците умно чакаха последната 90-а минута да дойде.

60 секуди преди това обаче България все пак стигна до почетен гол, който заслужаваше. Кирил Десподов пусна отличен пас към Георги Йомов, който вкара дебютния си мач за родината, но в момент, в който дори не успя да му се наслади истински.

Така завърши и мачът, а неговият край означаваше поредно разочарование за футболна България в последното десетилетие.

За последен път бяхме на голямо първенство през 2004-а.