Носителят на трофея в Шампионската лига Байерн (Мюнхен) спечели и Суперкупата на Европа. Това се случи след успех с 2:1 след продължения срещу Севиля на "Пушкаш Арена" в унгарската столица Будапеща. Германците стигат до този трофей за втори път в историята си.

На прекрасното съоръжение в Будапеща бяха допуснати фенове, които разбира се трябваше да спазват социална дистанция помежду си.

Снимка: Getty Images/Guliver Photo

Иван Ракитич ознаменува своята среща №150 за Севиля, спечелвайки дузпа в 11-ата минута. Доскорошният играч на Барселона бе избутан от Дейвид Алаба, а с изпълнението от единадесет метра се нагърби Лукас Окампос. Аржентинецът не просто откри резултата, но го направи безкомпромисно - прати Мануел Нойер в обратния ъгъл, при това без да гледа. 1:0 за испанците.

Логично Байерн натисна съперника, а Роберт Левандовски и Томас Мюлер тормозеха съперниковата защита с прекрасните разигравания помежду си. Полякът изпусна добър шанс в 30-ата минута, но четири минути по-късно Леон Горецка не сбърка и изравни - 1:1 след асистенция от страна на Лева и шут от неособено голяма дистанция.

Гол на Люк де Йонг в последвалата атака бе отменен заради засада, а полувремето дойде при резултат 1:1.

Байерн също изпита на свой гръб нещо подобно в 51-ата минута, когато феноменална комбинация между Левандовски и Мюлер завърши с гол, който обаче не бе зачетен. Лерой Сане центрира към Левандовски, той свали с глава към Мюлер, който му върна топката и той я прати в мрежата.

Втори гол на европейските клубни шампиони бе отменен след по-малко от десет минути - в 63-ата. Тогава Сане отбеляза, но фаул на Левандовски принуди съдията да отметни и този гол

Юсуф Ен-Несири пропиля най-чистата възможност на андалусийците през второто полувреме. В 87-ата минута капитанът Хесус Навас го изведе сам срещу Мануел Нойер, но той стреля в обсега на вратаря и пропусна да реши всичко няколко минути преди изтичането на редовното време.

В продълженията Хави Мартинес се превърна в герой и златна резерва за Байерн. Испанецът отбеляза с глава броени минути след появяването си в игра. Германците изпълниха корнер, Алаба шутира, а топката се озова близо до Мартинес, който отбеляза с премерен удар с глава - 2:1 за Байерн.