ЦСКА изигра един от най-паметните си европейски мачове в последните години и победи при гостуването си на швейцарския Базел с 3:1.

Така "червените" на Стамен Белчев се класираха за групите на Лига Европа за първи път от сезон 2010/11 година, като го направиха с победа над силен европейски клуб, който редовно се подвизава в евротурнирите.

Досега български отбор не успяваше да победи в Швейцария, като се провалихме в първите си 12 опита. 13-ият обаче се оказа късметлийски за "червените" и те отново ще вкусят голям европейски футбол. Победата им носи поне 3 милиона евро в хазната и още в зависимост от резултатите им в груповата фаза.

В герой за "червените" се превърна португалеца Тиаго Родригес, който влезе като резерва и вкара два гола, за да обърне от 0:1. В продължението на срещата друга резерва в лицето на Ахмед Ахмедов оформи крайното 3:1.

Снимка: Bulphoto

ЦСКА започна много уверено двубоя и направи няколко флангови атаки, като най-активен за гостите бе Жул Кейта с пробивите си от дясно. Базел бе предпазлив, но се справи с началните атаки.

В 12-а минута обаче домакините имаха перфектен шанс. Фабиан Фрай получи находчив пас от Артур Кабрал, но от перфектна позиция волето му излетя много високо над вратата. ЦСКА отвърна в атаката с удар по земя на Али Соу, който бе спасен лесно.

Играта се изравни в следващите минути, но в 25-ата Георги Йомов изпусна много хубав шанс, след като се измъкна от няколко защитници. Ударът му от близка дистанция не се получи и вратарят улови.

В 37-ата минута Базел направи една от хубавите си атаки, когато анголецът Пулюлю центрира остро, но Бусато се намеси сигурно. Малко след това и Рики Ван Волфсвинкел изпусна от  добра позиция. Двата отбора играха на високо темпо, но и с нужната доза предпазливост.

Малко преди почивката дойде първият по-сериозен точен удар в мача. Валентин Щокер пробва рефлекса на Бусато и последва сигурно избиване на топката. Домакините определено завършиха първата част по-активно. В нейния край Жеферсон от гостите получи жълт картон.

Второто полувреме започна с поредни нарушения на двата отбора, но най-лошото се случи в 53-ата минута, когато Базел получи дузпа за нарушение на Валентин Антов, който направи лош шпагат. Точен от бялата точка бе бразилеца Артур Кабрал - 1:0.

Малко след това и гостите поискаха дузпа за нарушение срещу Али Соу, но нападателят определено искаше лесно да си изпроси такава.

ЦСКА започна да владее по-продължително топката, но и следващата опасност бе пред неговата врата. Удар на Волфсвинкел с глава кацна малко зад горната греда на Бусато. Българите отговориха с неуспешни опити на Соу и Матей.

Все пак моментът за армейците дойде. Резервата Тиаго Родригес пое топката на центъра, проби между двама бранители и стреля по страхотен начин, за да не остави шанс на Николич в 73-ата минута - 1:1.

"Червените" заиграха много силно в следващите минути и в 86-ата Али Соу направи поредния си пропуск в мача. Той получи сам на изгодна позиция, но се забави и не успя да отправи удар.

В 88-ата минута обратът бе осъществен. От пряк свободен удар Тиаго стреля и топката се отклони в стената, за да заблуди стража на домакините. Португалецът с класата си обърна мача.

Главният съдия даде 6-минутно продължение, но то само дойде в услуга на ЦСКА, тъй като тимът стигна до трети гол. При контраатака Енрике Рафаел намери Ахмед Ахмедов и бившият играч на Дунав оформи крайния резултат.