Белгия спечели битката за третото място на Мондиала след победа с 2:0 над Англия.

По този начин "червените дяволи" записаха най-доброто си класиране на Световно първенство в 13-то си участие.

Най-предното класиране на тима до този момент бе четвъртото място през 1986-а. Англия от своя страна загуби втори "малък финал" на Мондиал след този през 1990-а.

Това бе и вторият мач между двата тима на това първенство, като в груповата фаза успехът отново бе за белгийците, но с резултат 1:0.

Добрата новина за "Трите лъва" е, че най-вероятно Хари Кейн ще се поздрави с голмайсторския приз от Мондиала. Най-близо до шестте му гола от утрешния финал са Антоан Гризман и Килиан Мбапе, които имат по три попадения и едва ли ще могат да го достигнат.

Головете за Белгия в днешния мач паднаха в началото и края му и бяха дело на Тома Мюние и Еден Азар.

Снимка: Getty images/ Guliver photos

Мачът започна по най-добрия начин за белгийците, които поведоха още в 4-та минута на мача.

Ромелу Лукаку получи топката в центъра на терена, пусна чудесен пас към Шадли, а той центрира към Мюние. Фланговият играч на ПСЖ бе изпуснат от английски бранител и за него не бе проблем да се разпише от 5-6 метра.

В 11-та минута топката достигна щастливо до Кевин Де Бройне. Белгийският халф опита удар, който след рикошет излъга Джордън Пикфорд, но стражът на "Евертън" все пак успя да избие.

Постепенно Англия започна да владее по-често топката, но и Белгия нямаше нищо против този факт. "Червените дяволи" имаха доста пространства за опасните си контраатаки, докато единствените шансове за "Трите лъва" идваха след центрирания.

В 24-та минута Хари Кейн пропиля най-добрия шанс за тима, като от границата на наказателното поле не успя да уцели вратата.

Десет минути по-късно Азар получи в наказателното поле, но Стоунс блокира удара му. При последвалия корнер Тилеманс стреля несполучливо от границата на наказателното поле, но топката щастливо стигна до Алдервейрелд, който шутира акробатично, но над напречната греда.

Англия бе по-активният тим през втората част и изцяло владееше инициативата почти до нейния край.

Това обаче рядко водеше до добри голови ситуации. "Трите лъва" опитваха доста центрирания, с които Венсан Компани и Ян Вертонген се справяха.

Най-чистата ситуация за Англия дойде в 70-та минута, когато като по чудо не се стигна до гол.

Маркъс Рашфорд изведе Ерик Дайър очи в очи с Куртоа. Английския халф копна елегантно топката, но тя бе избита от голлинията от хвърлилия се на шпагат Тоби Алдервейрелд.

Натискът на Англия продължи, като в рамките на пет минути на три пъти Хари Магуайър и веднъж Ерик Дайър пропуснаха да отбележат с глава след центрирания.

В 80-та минута Белгия организира страхотна контраатака, при която топката достигна до Мюние. Голмайсторът мача отправи страхотен удар от воле, но Джордан Пикфор се намеси перфектно.

Две минути по-късно, след нова белгийска контраатака Де Бройне изведе Еден Азар сам срещу вратаря, а за звездата на "Челси" не бе проблем да се разпише за 2:0.

До края мачът просто се доиграваше, като двата тима не сътвориха почти нищо интересно пред двете врати.