Националният тим на Белгия е първият, осигурил си място на Европейското първенство по футбол през 2020 г.

"Червените дяволи" разбиха полупрофесионалния тим на Сан Марино с 9:0, записвайки седма победи от седем мача в квалификациите.

Активът от 21 точки на полуфиналиста от последния Мондиал, му гарантира едно от първите две места в групата, даващи визи за Евро 2020. Третият Кипър е с актив от 10 точки, като в оставащите три мача няма как да ги измести.

Едва ли някой се е съмнявал в днешния успех на белгийците. Отборът на Сан Марино, който така и не отправи удар, успя да удържи равенството 28 минути., което мнозина сметнаха за успех.

Тогава се разписа Ромелу Лукаку, превръщайки се в първия белгиец с 50 гола за националния тим, макар да е само на 26. Последваха още 5 до края на полувремето, единият от които отново бе на Лукаку.

През втората част белгийците джентълменски намалиха оборотите и вкараха само три гола. Първият дело на Кристиан Бентеке, а вторият на 18-годишния дебютант Ян Вершаерен, който се превърна в първия белгийски голмайстор, роден през новия век. Крайният резултат оформи Тимъти Кастан.

Белгия бе и първият европейски тим осигурил си място на Мондиала преди година, след служебно класиралият се домакин Русия.

Именно руснаците заемат второто място в тази група с 18 точки.

Сборная победи Шотландия с 4:0 на "Лужники", като още в неделя гостува на Кипър и се нуждае от точка, за да подпечата класирането си на Европейско, в което едва ли някой се съмнява.

Руснаците тотално надиграха Шотландия, но се скъсаха да изпускат пред вратата на Дейвид Маршал. Красиво воле на Артом Дзюба обаче даде заслужената преднина на домакинтие в 57-ата минута.

Със следващата атака Магомед Оздоев успя да удвои, Дзюба вкара своя втори гол, а Александър Головин оформи крайния резултат.

Снимка: АР/БТА