Златното поколение на Белгия записа най-голямата си победа.

Хората на Роберто Мартинес, от които мнозина чакаха значимия пробив в последните години, погребаха шансовете на петкратният световен шампион Бразилия и го изхвърлиха от Световното първенство на четвъртфиналите.

Победата с 2:1 над Бразилия дойде след много силно първо полувреме на "червените дяволи" и куп пропуски на южноамериканците във второто.

Това е едва вторият полуфинал в историята на Белгия. Проблемите в защита от мача с Япония отново проличаха на моменти, но нивото бе вдигнато и Бразилия се огъна.

"Червените дяволи" ще играят с Франция на полуфинал, а с тази си организирана игра имат всички шансове да се противопоставят. "Златистите" за първи път допуснаха два гола под ръководството на Тите. Но в най-неподходящия момент.

Остава голямото разочарование. А то бе диктувано от слабата игра на Неймар в целия турнир. И в този мач нападателят се фокусираше в опитите си да търси дузпи, вместо ефективни комбинации със своите съотборници.

Снимка: Getty Images/Gulliver Photos

Официално на Световното първенство остават само европейски отбори, което доказва разликата в класите на Стария континент спрямо останалия свят.

Бразилия започна ударно и бе господар на събитията в първите 10 минути. Тиаго Силва удари греда с удар от вратарското поле и бе най-близо до гол от всички в бразилския отбор.

Белгийците обаче удариха в 13-а минута. След изпълнение на ъглов удар Фернандиньо заби топката с глава в собстваната си врата.

Голът шокира "селесао" и въпреки продължилия натиск Белгия бе по-опасният обор - най-вече на контраатаки. В 26-а минута обаче Тибо Куртоа трябваше да спасява далечен удар на Марсело.

На контра обаче "червените дяволи" наказаха съперника за втори път в 31-а минута. Ромелу Лукаку пусна за Кевин Де Бройне и последният със силен и прецизен изстрел не остави шанс на Алисън.

После дойде пропуск на Габриел Жезус от чиста позиция. Той не успя да насочи топката отблизо с глава.

До края на полувремето Куртоа трябваше да се намесва още два пъти и солидният аванс на неговия аванс се запази.

В началото на втората част Неймар направи поредната си грозна симулация, но съдията Милорад Мажич не му показа жълт картон.

Най-спорният момент в мача дойде в 56-а минута. Венсан Компани направи много груб щпагат срещу Габриел Жезус, който заслужаваше да бъде отсъден като дузпа.

Съдиите обаче прецениха, че топката е напуснала очертанията на терена по време на интервенцията.

Бразилия натискаше свирепо и след няколко пропуска заслужено стигна до попадения. В 76-а минута Ренато Аугусто вкара с глава, след като бе оставен непокрит в наказателното поле от централните защитници на Белгия.

Четири минути по-късно голмайсторът на "селесао" бе на сантиметри от това и да изравни.

Последва още по-голям натиск на "златистите" до края на мача, но Белгия продължи да играе достатъчно убедително в защита. В продължението Неймар поиска нова дузпа, но отново правилно не му бе дадена такава.

След това Куртоа направи изумително спасяване след удар на десетката. Стражът на "Челси" бе големият герой за европейците.