Лудогорец победи беларуския шампион Динамо (Брест) с 2:0 и намери място в груповата фаза на Лига Европа.

Това ще бъде четвърто поредно участие в тази фаза на турнира за разградчани и общо петият пореден сезон, в който тимът ще играе европейски футбол поне до Коледа.

Така освен шест мача на високо ниво, днешният успех осигури на Лудогорец и приход от минимум 3,7 милиона евро, който може да бъде увеличен с всяка точка в групите.

Успехът в Минска обаче не дойде никак лесно, като Павел Върба трябваше да вкарва "златните си резерви" в действие, които решиха мача в последните 20 минути.

Снимка: Официален сайт

Нидерландецът Елвис Ману и испанецът Ихиньо се появиха от пейката, като бързо след това успяха да вкарат по гол.

Те се разписаха в 73-ата и 79-ата минута на мача, с което се превърнаха в големите герои за разградчани, благодарение на които, родният шампион ще бъде част от утрешния жребий за групите на Лига Европа.

Първата част на мача определено не бе сред най-атрактивните футболни продукции, които сме гледали.

Напълно очаквано, Лудогорец бе отборът, който по-често владееше топката и контролираше събитията, но това не водеше до никакви опасности пред беларуската врата.

Разградчани не намираха път през сгъстената отбрана на домакините, които от своя страна разчитаха на контраатаки.

Именно при първата такава още в четвъртата минута, Павел Седко се озова на отлична позиция, но стреля слабо и право в ръцете на Пламен Илиев, който улови.

След това положение на националния стадион в Минск последваха доста скучни 40 минути, докато минута преди края не дойде единственият чист шанс за българския тим.

Бърнард Текпетей отлично се освободи от защитник и се озова очи в очи с беларуския вратар, но стреля право в него. Все пак топката се отби и отиде в Клаудиу Кешеру, който за съжаление се подхлъзна и не успя да я насочи в опразнената врата.

В ответната атака Динамо имаше числено предимство, но за щастие опасният удар от дъгата на наказателното поле на Биков рикошира в крак на бранител и излетя в корнер, след който дойде и края на полувремето.

Събитията през втората част не се различаваха особено от първата. Още в нейното начало Артьом Биков отправи опасен шут, който Пламен Илиев трябваше да спасява.

Този път обаче Лудогорец доста по-бързо стигна до голови положения, а те отново се откриха пред Клаудиу Кешеру в 55-ата минута.

Той се освободи отлично от отбраната, нагласи си топката на левия крак, но ударът му бе в обсега на вратаря, който спаси.

При последвалия корнер Кешеру бе забравен от беларуската отбрана, но от близка дистанция не успя да уцели вратата с глава.

Постепенно двата тима започнаха да вдигат оборотите с наближаването на заключителната част от мача. Атаките зачестиха, като бяха доста по-бързи и опасни и към двете врати.

В 70-ата минута Динамо стигна до най-чистия си шанс, когато след корнер двуметровият украински национал Йехвен Кхачериди стреля с глава в страничния стълб на Пламен Илиев.

Късметът покри родния тим в тази ситуация, а само няколко минути по-късно играчите в зелени екипи ликуваха.

В една от малкото ситуации, когато имаше пространства в беларуската отбрана, Лудогорец показа мощта си на скорост.

Доминик Янков получи пас по левия фланг и с отличен успореден на голлинията пас, намери току що влезлият в игра Елвис Ману, който откри.

Голът тотално отвори мача, а в тази ситуация с открилите се празни пространства, класата на Лудогорец си каза думата и родният шампион стана много по опасен в атака.

Така само шест минути след първия гол, нова "златна резерва" се притече в помощ на разградчани. Нова бърза атака премина през Янков и Ману, но този път нидерландецът не стреля, а подаде на току що влезлият Ихиньо.

Испанският нападател си спря топката и необезпокояван отправи мощен удар, с който разстреля вратаря и сякаш окончателно реши сблъсъка.

В следващите няколко минути Динамо се хвърли отчаяно да търси гол, но след няколко неуспешни опита, сякаш беларуските играчи се примириха. Лудогорец отлично пое контрола на финалните пет минути, в които можеше да направи успеха си и по-категоричен.

Няколкото пропуска в атака не се оказаха фатални, а с резултат 2:0 родният шампион ще играе европейски футбол до Коледа.