Титлата в родния шампионат ще се реши в последния кръг на 24 май. Такава развръзка в първенството ни не е имало от 2013-а, когато Лудогорец изпревари Левски в последните 20-ина минути на заключителните двубои.

Днес ЦСКА спечели дербито срещу Левски с 2:0, а в същото време в Пловдив, Лудогорец победи Ботев със същия резултат. Така разликата между двата тима се запази - една точка в полза на настоящия шампион от Разград.

В последния кръг Лудогорец ще гони задължителен успех при домакинството си на Черно море, докато ЦСКА посреща Ботев и ще чака позитивни новини от Разград.

Съдбата на Левски също стана ясна.

"Сините" ще завършат на третото място и ще играят бараж за Лига Европа срещу някой измежду Славия и Етър.

В дербито на "Васил Левски" двата тима си размениха по едно полувреме, но по-настоятелната игра на "червените" през втората част им донесе успеха и остави жива мечтата за първа титла от 11 години насам.

Левски започна доста по-агресивно мача, макар ЦСКА да бе тимът, търсещ задължителен успех. "Сините" играеха по-освободено и с доста настроение, идващо главно от Паулиньо и Давиде Мариани.

Атаките на Левски идваха главно по левия фланг, обаче до чисто положение така и не се стигаше.

Доста центрирания и няколко разбърквания, но без опасност за Черниаускас.

Мощен шут на Илия Юруков, който отиваше към вратата пък бе блокиран от намиращия се в засада негов съотборник Станислав Костов.

Снимка: Bulphoto

В средата на полувремето играта се изравни, но ЦСКА не намираше път към вратата. "Червените" използваха извеждащи подавания към Али Соу, но те не представляваха проблем за Левски.

В края на първата част Левски имаше няколко силни минути, но удари извън наказателното поле на Юруков, Давиде Мариани и Станислав Иванов бяха избити от Черниаускас.

В добавеното от съдията продължение Паулиньо влезе доста остро в краката на Турицов край тъчлинията. Картон не последва, но младият бранител на "червените" напусна терена със съмнения за тежка травма. Коляното му видимо се усука.

През втората част ролите се размениха. ЦСКА започна по-активно, атакуваше по-често, макар това да не водеше до чисти ситуации.

Кристиян Малинов шутира от добра позиция, но неточно. ЦСКА имаше и претенции за дузпа, след като топката удари ръката на Унтонджи, но съдията подмина ситуацията.

Халфовата линия на Левски определено се разреди в средата на полувремето, което отваряше пространства за бързи атаки на "червените" играчи.

При една така, ЦСКА получи право да изпълни фаул от около 30 метра.

С изпълнението се нагърби Тиаго, а силният му шут рикошира в Станислав Костов, в стената, и излъга Михайлов - 1:0 за ЦСКА.

Снимка: БТА

"Червените" мигновено се прибраха, да бранят резултата, но въпреки това Левски не успяваше сериозно да застраши вратата им.

Дори напротив, ЦСКА контраатакуваше опасно, което донесе и червен картон на "синия" бранител Нуно Рейш, който задържа откъсващ се нападател на съперника.

"Червените" успяха да решат всичко в 86-ата минута.

Тиаго центрира, а отбраната на Левски не успя да изчисти, от което се възползва останалият непокрит Евандро - 2:0 за ЦСКА.

В същото времеq с голове на Клаудио Кешерю и Якуб Швиерчок, Лудогорец спечели с 2:0 гостуването на Ботев в безавариен мач. Домакините не оказаха голяма съпротива и очевидно съвсем са хвърлили кърпата за сезона, след като загубиха финала за Купата на България от Локомотив с 0:1.

Шампионът изпусна и дузпа чрез Козмин Моци, но победи и запази аванса си на върха на 1 точка на върха, който може да се окаже решаващ.

Идват последните мачове в петък, 24 май, от 20 часа.